Szerokie zastosowanie piasku płukanego

Budowa domu do ogromne wyzwanie dla każdego inwestora. Do tego celu potrzebne są różnorodne materiały budowlane, wśród których można wymienić piasek, żwir, cegły pustaki i wiele innych.

W naszym kraju znajdują się duże ilości złóż piasku oraz żwiru. Te dwa surowce są niezwykle wartościowe, ponieważ są one powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej. We współczesnych czasach trudno sobie bowiem wyobrazić sporządzanie różnorodnych zapraw budowalnych, wśród których można wymienić betony czy tynki bez podstawowego składnika jakim jest właśnie piasek.

Piasek oraz żwir to surowce, które powszechnie wydobywa się metodą odkrywkową. Ponadto są one bardzo często wydobywane podczas pogłębiania koryt rzek, jezior, mórz oraz wielu innych zbiorników wodnych.

Wydobywanie piasku płukanego w kopalni w Bystrzycy

Oprócz zwykłego piasku w szerokiej ofercie sprzedaży na rynku budowlanym znajduje się także piasek płukany oraz żwir płukany. Oba te surowce są powszechnie wydobywane w miejscowości Bystrzyca w województwie dolnośląskim. Kopalnia ta powstała stosunkowo niedawno, bowiem w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Od tego czasu słynie ona z wydobywania różnorodnego kruszywa powszechnie wykorzystywanego w branży budowlanej oraz w drogownictwie. W ofercie sprzedaży tej kopalni znajduje się między innymi: piasek i żwir płukany pospółka kopana, tłuczeń, piasek kopany oraz mieszanki granitowe. Firma ta w swojej ofercie posiada także na życzenie klientów załadunek, transport oraz rozładunek poszczególnych kruszyw.

Jakie jest zastosowanie piasku płukanego

Piasek to surowiec, który najczęściej jest pożądany w branży budowalnej. Surowiec ten charakteryzuje się odpowiednią ziarnistością i wysokim współczynnikiem zagęszczenia. Najbardziej popularny jest piasek o frakcji 0-2mm. Oznacza to, że poszczególne ziarenka piasku płukanego nie przekraczają rozmiaru dwóch milimetrów. Piasek ten jest otrzymywany w procesie przesiewania na mokro oraz na sucho i wówczas to powstaje piasek sucho siany.

Piasek zwany płukanym jest obecnie najczęściej wykorzystywanym piaskiem w branży budowlanej. Jego ogromną zaletą jest ziarnistość i w związku z tym bardzo dobry współczynnik zagęszczenia. Można go zatem z powodzeniem wykorzystywać do murowania, tynkowania, oraz jako składnik chudego betonu. Ponadto jest powszechnie wykorzystywany do produkcji betonów konstrukcyjnych oraz poszczególnych mas bitumicznych.

Ponadto znalazł powszechne zastosowanie podczas przygotowania prefabrykatów betonowych, betonów towarowych oraz różnorodnych zapraw murarskich. Stanowi też doskonałe podłoże pod kostkę brukową oraz do produkcji piasków suszonych.

Redakcja zapleczebudowlane.pl