Style wykończenia wnętrz – poznaj je wszystkie

Chcąc urządzić wnętrze, musimy przemyśleć, co tak naprawdę nam się podoba, czy lepiej będziemy się czuli w przytulnym mieszkaniu, w stylu boho, czy wolimy postawić na surowy wystrój i minimalizm, a może to wystrój w typie glamour będzie nam najbardziej odpowiadał. Dziś omówimy wybrane style wykończenia wnętrz, i przybliżymy wam, czym się charakteryzują.

Style wykończenia wnętrz – styl skandynawski

Ten styl jest wybierany przez wiele osób. Dominują w nim jasne barwy, ciepły, przyjemny wystrój, ale też prostota i nienachalna elegancja. Idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach, które chcemy optycznie powiększyć. Styl skandynawski dzieli się na kilka odłamów ze względu na pochodzenie. Wyróżniamy styl duński, czyli romantyczny, w którym przeważają kolory pastelowe, najczęściej w odcieniach niebieskiego, granatowego i fioletowego. Z kolei dla stylu fińskiego cechą charakterystyczną są kontrastowe barwy. Między innymi biały, czarny, grafitowy lub brązowy, geometryczne wzory i zdecydowany minimalizm. Styl szwedzki jest zbliżony do fińskiego, ale przeważającą barwą jest biel, którą bardzo często zestawia się z drewnianymi dodatkami. Jeżeli podobają nam się wiklinowe kosze, makramy i naturalne materiały, połączone z dużą ilością naturalnego światła i jasnymi barwami, ten styl będzie dla nas odpowiedni.

Styl industrialny – ciekawe style wykończenia wnętrz

Słysząc słowo „loft”, powinniśmy je kojarzyć właśnie ze stylem industrialnym, są to bowiem zamienne określenia. Styl loftowy, to rodzaj wystroju wnętrz o surowym wykończeniu. Beton, czy naturalna cegła na ścianach, metalowe regały, czarne sprzęty RTV I AGD, duże okna, wolna przestrzeń, minimalistyczne plakaty i tapety w stonowanych kolorach to idealne przykłady.
Biały, szary i przede wszystkim czarny kolor są dominującymi. Jednakże często stosowanym przełamaniem, są drewniane meble o dużych słojach, na cienkich metalowych nóżkach.

Zobacz także: Wykończenie mieszkania – ile kosztuje?

Styl glamour

Glamour jest specyficznym stylem, który umożliwia wystrój na wiele sposób. Wspólnym mianownikiem jest elegancja, a sama aranżacja często jest inspirowana wyglądem luksusowych domów rodem z Hollywood. Złote lub srebrne elementy, cała paleta barw na ścianach, kolorowe obrazy, przepych i widoczne bogactwo idealnie go określają.
Nie jest to styl, który będzie odpowiadał każdemu. W takich pomieszczeniach dużo się dzieje. Zazwyczaj jest wybierany przez osoby ceniące sobie wygodę i luksus.

Styl boho

Boho jest absolutnym przeciwieństwem loftu, jeśli lubimy ład, cenimy sobie przestrzeń i minimalizm, trzymajmy się od niego z daleka.
Charakteryzuje się on bowiem dużą różnorodnością, zagospodarowaniem każdego zakątka, przeróżnymi kolorami, łączeniem nowoczesności z vintage. Znamy go między innymi z braku sztywnych reguł co do jego określenia. Drewniane meble, które nadgryzł ząb czasu idealnie się tu sprawdzą. Do tego kolorowa kanapa, wiklinowe kosze, ozdobne poduszki z frędzlami, makramy i rośliny.

Sprawdź także: Ozdoby na sufit – co wiemy?

Styl nowoczesny

Jest on pokrewny ze stylem industrialnym, czyli znowu idealny dla osób lubiących proste połączenia i minimalizm. Kolory dominujące to biel, szarość, czerń, w połączeniu z drewnem. Nie jest on już tak surowy jak loft, ale w dalszym ciągu jest dość drakoński. Brak bibelotów i zbędnych mebli, proste kształty i pasujące do siebie geometryczne wzory, gładkie ściany, duże okna z długimi zasłonami, brak zbędnych ozdób otwarta przestrzeń w salonie, często połączonym z kuchnią to cechy charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. Osoby ceniące sobie jasne, optycznie powiększone pomieszczenia, które są dobrze zagospodarowane, ale bez zbędnego przepychu, śmiało mogą się o niego pokusić.

Styl vintage

Połączenie klasyki z nowoczesnością to podstawa stylu vintage. Duża rolę odgrywają przedmioty z drugiej ręki, czyli stare meble, które możemy sami przerobić, tak aby pasowały do wnętrza. Główną zasadą wyznawaną przez miłośników tego stylu jest zero waste, czyli życie w sposób, aby produkować jak najmniej odpadów. Dodatkowo kolory używane w tego typu wnętrzach są stonowane, a meble nie rzadko pochodzą z lat 50., czy 60.

Styl rustykalny – style wykończenia wnętrz

Styl rustykalny swoje początki ma w wieku XIX i XX. Jednak dopiero w ostatnich latach, stał się częstym wyborem podczas urządzania wnętrz.
Jego głównym aspektem jest nawiązanie do natury. Cechuje się jasnymi kolorami na ścianach i podłogach, naturalnymi materiałami takimi jak kamień, cegła, drewno i meblami, które są już nieco zużyte. Ludowe wzory i dekoracje, polne kwiaty w wazonach, zioła wieszane w kuchni, czy upięcia do zasłon wykonane z liny. Są to typowe przykłady urządzenia takiego domu.

Styl kolonialny

Jest połączeniem brytyjskiej dostojności i plemiennych dodatków. Ciemne kolory na ścianach, sztukateria, duże, liściaste kwiaty doniczkowe typu monstery, czy palmy, afrykańskie maski i figurki. Ten styl charakteryzuje się egzotycznością, masywnymi meblami, skórzanymi materiałami, rzeźbami i ciemną paletą barw. Łączy w sobie nowoczesność i elegancję, ale ma w sobie dzikość i jest idealnym wyborem dla podróżników, którzy chcą eksponować swoje pamiątki z dalekich podróży.

Redakcja zapleczebudowlane.pl