Mikrorurki światłowodowe – aplikacja oraz rodzaje

Budowa światłowodów oparta jest na specjalnych włóknach, które w efektywny sposób przesyłają dane poprzez zjawisko odbicia światła. Zapewnia to ogromną prędkość działania, ale wymaga też skutecznego zabezpieczenia. Sposobem na stworzenie odpowiednich kabli są mikrorurki światłowodowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wiązki światłowodowe mogą mieć wiele włókien, które pracują w systemie światłowodowym. Same włókna są wrażliwe na ewentualne uszkodzenia oraz muszą być skutecznie zamknięte, aby instalacja pracowała zgodnie z założeniem projektu.

Czym są mikrorurki światłowodowe?

Mikrorurki światłowodowe to elementy wykonane ze specjalnego rodzaju polimeru, który zapewnia skuteczne zabezpieczenie, zmniejsza tarcie i ułatwia wdmuchiwanie włókien czyli montaż ich we wnętrzu danej rurki.

Tego typu elementy mają niewielka wagę i lekką konstrukcję. Ważne jest to, że mikrorurki światłowodowe eliminują konieczność wykonywania prac ziemnych, a dzięki temu są przyszłością instalacji teletechnicznych o zróżnicowanym przeznaczeniu.

Najpopularniejsze rodzaje mikrorurek

Producenci tworzą różne rodzaje mikrorurek. Mogą to być pojedyncze rurki światłowodowe lub gotowe wiązki, posiadające już wdmuchane przewody. Rurki różnią się od siebie liczbą włókien, które mogą się w niej znajdować oraz osłoną. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tych elementów?

  • Wiązki w osłonie cienkościennego płaszcza – płaszcz z folii folii HDPE, przeznaczony do bezpośredniego układania w ziemi.
  • Wiązki w osłonie grubościennej – zewnętrzna rura osłonowa sprawia, że mogą być układane w okopach z innymi sieciami.
  • Mikrorurki grubościenne – wykonane są z wykonywane z polietylenu (PE) lub polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). Ich gruba ścianka (2mm) nadaje się do bezpośredniego zakopania w ziemi.
  • Mikrorurki cienkościenne – ich ścianka ma 1mm oraz wymaga dodatkowej ochrony przed zamontowaniu w ziemi.

Jak wygląda aplikacja kabla do mikrorurki światłowodowej?

Aplikacja rurek światłowodowych ulepszana jest pod ponad dwóch dekad i jest bardziej efektywna od zaciągania. Jak się odbywa? Poprzez specjalne urządzenie zwane wdmuchiwarką, które wykorzystuje sprężone powietrze i wmusza wsuwanie danego przewodu do mikrorurki. Włókno wyśrodkowuje się i prawidłowo układa we wnętrzu osłonki. Warto dodać, że nowoczesna metoda wdmuchiwania umożliwia układanie włókien na odległość sięgającą już nawet 2 kilometrów. Żadna inna znana dotychczas metoda nie jest więc tak bardzo efektywna.

Redakcja zapleczebudowlane.pl