Dodatkowe wydatki przy budowie domu – mogłeś na to nie wpaść.

Nie ma wątpliwości co do tego, że budowa domu może być naprawdę bardzo kosztowną inwestycją. Ab y zaoszczędzić sobie niemiłych wrażeń i przykrych doświadczeń, należy z dużą starannością oszacować i zaplanować budżet na budowę jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac. Jeżeli budżet zostanie prawidłowo zaplanowany, nie powinny pojawić się niespodziewane koszty. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków ich występowanie związane jest z brakiem odpowiedniej wiedzy.

Ważny i zapomniany koszt – rynny

Choć wydawać by się mogło, że to dość oczywisty wydatek, to jednak wielu inwestorów planowaniu budżetu nie uwzględnia orynnowania bądź przeznacza na ten cel zbyt małe środki, przez co później pojawia się problem z brakiem środków na ich zakup czy montaż. Planując wydatki na rynny, należy uwzględnić nie tylko koszt ich zakupu, ale również dodatkowych akcesoriów i elementów potrzebnych do ich montażu. Rynny to wydatek na co najmniej kilka lat, warto więc w tym przypadku postawić przede wszystkim na ich jakość, niekoniecznie oszczędność.

Koszty współpracy z ekipą budowlaną

Nie tylko kwestia zakupu i montażu rynien bywa dla inwestorów zaskakująca. Kolejnym tego typu wydaniem jest wysokość opłat związanych z zatrudnieniem firmy budowlanej. Co prawda w większości przypadków ekipy ustalają stawkę główną, jednak jak się okazuje w rzeczywistości, nierzadko bywa tak, że nie obejmuje ona wykonania niektórych czynności (np. budowy ścianek działowych, wybudowania schodów itd.), za które będzie trzeba dodatkowo zapłacić. Tego można uniknąć. Jeżeli już na początku współpracy zostanie ustalony pełen zakres prac w danej wycenie, wówczas ryzyko pojawienia się niespodziewanego wydatku na tym obszarze będzie znikome.

Dodatkowe zmiany w projekcie budowlanym

Budowa domu zawsze odbywa się na podstawie projektu (indywidualnego lub gotowego). W obu przypadkach może zdarzyć się tak, że konieczne będzie naniesienie pewnych zmian. Z oczywistych względów każda dodatkowa zmiana w projekcie związana jest z dodatkowymi kosztami.

Przygotowanie działki i koszty robót ziemnych

Sama budowa domu to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest to, żeby przed rozpoczęciem prac działka została odpowiednio przygotowania (wyrównanie gruntu, utwardzenie podjazdu itd.). To bardzo często związane jest z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, o czym niejednokrotnie inwestorzy zapominają, więc są niemile zaskoczeni w ich ocenie niespodziewanym wydatkiem.

Zakup piasku

Piasek to materiał, który wykorzystywany jest na wielu etapach budowy, dlatego potrzeba go w naprawdę sporych ilościach. Koszt jego zakupu może wnosić kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, co stanowi niemały wydatek. Dlatego inwestor planujący budowę i przygotowujący budżet, konieczne musi mieć ten wydatek na uwadze.

Staranne planowanie budowy i wszystkich związanych z nią wydatków ma kluczowe znaczenie pozwalające unikać nieprzyjemności związanych z wystąpieniem nieprzewidzianych wydatków, które czasem mogą skomplikować płynną realizację inwestycji.

 

Redakcja zapleczebudowlane.pl