Rośliny łatwe w uprawie – co wybrać do domu i do ogrodu?

Kwiaty i zielone rośliny powinny znaleźć się w każdym domu. Również w ogrodzie wyglądają pięknie i stwarzają niepowtarzalny klimat. Jednak nie każdy zna się na roślinach lub nie ma czasu, aby odpowiednio o nie zadbać. Są jednak rośliny łatwe w uprawie, których praktycznie nie trzeba pielęgnować.

Sprawdź także: Jak stworzyć zielnik?

Doniczkowe rośliny łatwe w uprawie

W domu powinny znajdować się rośliny doniczkowe w każdym pokoju. Oczyszczają one powietrze i tworzą cudowny ciepły klimat. Jest parę gatunków roślin, które nie wymagają dużo uwagi. Należy jednak dopasować je do ilości światła, jakie wpada w ciągu dnia do danego pomieszczenia. Na słonecznych stanowiskach doskonale będzie się czuć aloes, który jest bardzo wytrzymały i odporny. Doskonale poradzą sobie także hoye, które można znaleźć w rozmaitych formach i gatunkach czy sansevierie, zwane także językami teściowej.

W miejscach półcienistych można postawić skrzydłokwiat, który jest doskonałą rośliną dla osób początkujących. Wybacza wszelkie błędy i bardzo rzadko choruje. Roślina ta odnajdzie się praktycznie w każdych warunkach, a dodatkowo niezwykle pięknie wygląda. Zamiokulkas to bardzo odporna roślina, która posiada zwarty i gęsty pokrój. Nie trzeba go często podlewać, ale nie wolno go także trzymać na ostrym słońcu. Jeśli w domu są zwierzęta, to należy pomyśleć także o nich. Niektóre gatunki są szkodliwe dla kotów czy psów, a więc należy wybór kwiatów dobrze przemyśleć. Z pewnością doskonałym wyborem będzie aspidistra, która jest bezpieczna dla zwierząt i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ładnie prezentuje się także chamedor, który ma soczyste, długie i wąskie liście. Doskonale sprawdzi się na stanowisku jasnym, ale nie mocno słonecznym. Oczywiście roślin łatwych w uprawie jest znacznie więcej, a to tylko niektóre z propozycji. Na pewno należy pamiętać o tym, że każdy kwiat ma swoje wymagania. Warto zapewnić mu odpowiednie warunki, a z pewnością będzie pięknie wyglądać przez długi czas.

rośliny łatwe w uprawie

Rośliny ogrodowe niewymagające dużej uwagi

W ogrodzie powinny także znaleźć się piękne kwiaty, które będą kwitły od wiosny do lata. Nie każdy musi się znać na uprawie takich roślin, ale są pewne kwiaty, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. W przypadku roślin jednorocznych warto na pewno zastanowić się nad kosmosem, który kwitnie od lipca do jesieni. Może osiągnąć wielkość aż do jednego metra i świetnie nadaje się na kwiat cięty. Nasiona wysiewa się po 15 maja do ziemi w słonecznym miejscu i potem można czekać już tylko na efekty. Drugim popularnym i łatwym w uprawie kwiatem jest nagietek lekarski, który może osiągać wielkość do 70 cm w zależności od odmiany. Kwiaty pojawiają się już w czerwcu i kwitną aż do października. Świetnie prezentują się samodzielnie na rabacie i w połączeniu z innymi jednorocznymi roślinami czy bylinami. Wzdłuż ogrodzenia warto posiać nasturcję większą, która doskonale będzie kwitła na stanowisku słonecznym w lekko wilgotnej glebie. Kwiaty i liście nasturcji są jadalne, a więc można dodatkowo wykorzystać je w kuchni. Jest jeszcze maciejka czy słonecznik, które również pięknie wyglądają i nie wymagają specjalnych warunków do uprawy.

Można także zastanowić się nad roślinami wieloletnimi. Ciekawie prezentuje się jeżówka purpurowa, która może rosnąć aż do metra wysokości. Kwitnie od lata do pierwszych przymrozków i przyciąga mnóstwo motyli, trzmieli i pszczółek. Podobny okres kwitnienia wykazuje rudbekia, którą można znaleźć w wielu odmianach. Doskonale spisuje się na słonecznych stanowiskach w średnio wilgotnej glebie. Długowieczną byliną jest serduszka okazała, która kwitnie od maja do początku lipca. Najlepiej będzie się czuć na stanowisku cienistym i nad zbiornikiem wodnym. Jeśli roślina zaczyna słabiej kwitnąć po kilku latach, to należy ją jedynie dokarmić organicznym nawozem i z powrotem będzie cieszyć oko pięknymi kwiatami.

Zobacz także: Czosnek niedźwiedzi przyprawa – do czego?

Gdzie kupić piękne rośliny do domu i ogrodu?

Rośliny wyglądają pięknie, gdy się o nie dba. Nawet te łatwe w uprawie powinny być posadzone w odpowiednim miejscu lub ustawione na parapecie, na który wpada konkretna ilość słońca. Dobrze jest wybrać się do dużego sklepu ogrodniczego, w którym jest duży wybór różnych gatunków roślin. W takim miejscu będzie można kupić rośliny czy nasiona, które są pierwszego gatunku i z pewnością będą pięknie rosły. Dodatkowo można także liczyć na profesjonalną obsługę i doradztwo. W specjalistycznych sklepach ogrodniczych pracują doświadczone osoby, które znają się na swojej pracy i wiedzą, które rośliny wymagają konkretnych warunków. Można więc nie tylko kupić różne odmiany, ale także dowiedzieć się, które kwiaty zaadaptują się w danych warunkach.

W przypadku kwiatów doniczkowych sprawa jest znacznie łatwiejsza. Jeśli jednak chodzi o aranżację ogrodu, to w tym wypadku należy dokładnie wszystko zaplanować. Warto poradzić się, czy lepszym wyborem będą rośliny jednoroczne, a może wieloletnie? Dobrze jest także wybrać takie gatunki, które będą kwitły naprzemiennie przez całą wiosnę, lato i jesień. Dzięki temu ogród będzie świetnie wyglądać przez cały rok – dlatego postaw na rośliny łatwe w uprawie.

Redakcja zapleczebudowlane.pl