Jak wybrać małe drzewa do ogrodu?

Wiele osób marzy o posiadaniu swojego ogrodu. Jednakże szybko może się okazać, że zaprojektowanie ogrodu od podstaw może być znacznie bardziej wymagającym zadaniem niż się zakłada na początku. Warto zatem rozważyć różne gatunki roślin zanim zacznie się sadzenie. Przede wszystkim ważne jest to, aby dobrać je do warunków w danym ogrodzie. Małe drzewa do ogrodu podbiją twoje serce.

Sprawdź również: Wybieg dla psa w ogrodzie

Rozmiar ogrodu i rozmiar sadzonych drzew

Każdy ogród ma potencjał, aby stać się pięknym miejscem, gdzie można odpocząć od zgiełku miejskiego i cieszyć się pięknem natury. Jednakże gdy ktoś ma mały ogród, jego projektowanie jest znacznie trudniejsze niż to z czym zmagają się właściciele dużych terenów. Nie oznacza to jednak, że należy się poddać i przestać walczyć o swój wymarzony ogród. Zamiast tego warto nauczyć się paru podstawowych zasad, jakimi powinni się kierować wszyscy projektanci ogrodów.
Jedną z najważniejszych zasad jest to, że zawsze warto inwestować w małe drzewa do ogrodu. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich ogrodów, ale pasują one także do znacznie większych terenów. Wszystko zależy bowiem od tego, czy projektant będzie trzymał się proporcji i rozsądnie rozmieści sadzonki.

Dlaczego warto wybierać małe drzewa do ogrodu?

Z czego wynika urok małych drzew? Otóż dzięki ich niewielkim rozmiarom łatwo jest podziwiać ich stopniowy wzrost. Oprócz tego można także pozwolić sobie na sadzenie większej ilości drzew, wiedząc że nie będą one zabierały tak dużo miejsca jak te gatunki, które osiągają bardziej imponujące gabaryty.

Bardzo duże drzewa, choć stanowią świetną blokadę od sąsiadujących terenów, mogą się okazać nietrafionym wyborem w małych ogrodach. Ich duże rozmiary sprawiają, że rzucają one dużo cienia na już i tak niewielkim terenie. Utrudnia to hodowlę wielu pięknych gatunków krzewów i kwiatów, które wymagają dużo słońca do swojego bujnego wzrostu. Przez to też takie wielkie drzewa bardzo przytłaczają każdego, kto zajrzy do takiego ogrodu, nadając ponurej atmosfery, spowodowanej ciągłą obecnością cienia.

Oczywiście małe ogrody wciąż mogą być dobrym miejscem dla wybranych gatunków drzew o dużych rozmiarach, ale wyboru takiego należy dokonać bardzo ostrożnie i wziąć pod uwagę wpływ tej rośliny na resztę terenu. Dlatego też znacznie lepszym wyborem są małe drzewa do ogrodu, które sprawdzają się świetnie na każdej powierzchni. Wystarczy tylko dobrać drzewa, które mają podobne tempo wzrostu. Wtedy to otrzymana kompozycja będzie prezentowała się najlepiej i każdy na pewno będzie mógł podziwiać zmieniające się widoki w takim ogrodzie na co dzień. Oprócz tego małe drzewa nie będą utrudniać wzrostu innych roślin poprzez zabieranie im światła słonecznego. Nic więc dziwnego, że małe drzewka można znaleźć w wielu ogrodach, zarówno bardzo rozległych, jak i na niewielkich działkach zaraz przy domu.

małe drzewa do ogrodu

Jakie gatunki warto zasadzić?

Jeżeli ktoś wybiera małe drzewa do ogrodu, to na pewno powinien zapoznać się z pełną ofertą gatunków. W warunkach pogodowych, jakie występują w Polsce ważne jest bowiem sprawdzenie, czy dany gatunek potrafi przetrwać ostrzejsze zimy. Ze względu na to, że w ostatnich czasach nie brakuje okresów suszy w lecie, konieczne jest też to, aby drzewa te mogły poradzić sobie przy dłuższym braku dostępu do wody. Jednak jak się okazuje, nawet przy szukaniu z uwzględnieniem tych kryteriów, każdy znajdzie wiele pięknych gatunków do wyboru.

Zobacz również: Jak pielęgnować begonie – praktyczny poradnik

Małe drzewa do ogrodu – jakie gatunki warto polecić?

Jednymi z najpopularniejszych wyborów w polskich ogrodach są drzewa owocowe. Zazwyczaj nie osiągają one zbyt dużych rozmiarów, a ich staranna pielęgnacja zapewnia stały dostęp do pysznych owoców. Szczególnie warto polecić różne odmiany wiśni, których owoce można następnie wykorzystywać do tworzenia trunków i licznych przetworów.
Z kolei w szkółkach łatwo jest znaleźć gatunki, które zazwyczaj kojarzą się z dużymi rozmiarami. Jednakże odmiany miniaturowe dębów czy buków są dostępne w sprzedaży już od wielu lat. Zazwyczaj osiągają one około 3-4 metrów wysokości, ale są równie łatwe w uprawie w klimacie polskim co większe odmiany. Poza wyżej wymienionymi dębami i bukami warto polecić także miniaturowe klony, piękne kasztanowce, graby i jesiony. Dla każdego kogo interesują małe drzewa do ogrodu na pewno warto polecić tulipanowca. Jego piękne kwiaty stanowią doskonałą ozdobę w każdym ogrodzie.

Dużą zaletą sadzenia miniaturowych odmian powszechnie występujących drzew polskich jest to, że drzewa te są siedliskiem wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Dzięki temu ogród będzie miał podobną atmosferę co parki lub małe lasy, zapewniając relaks dla każdego, kto spędza tam dużo czasu. Dużą zachętą dla ptaków będzie sadzenie gatunków, które rodzą owoce służące jako pokarm. Wśród nich jest jarząb pospolity. Jego czerwone owoce w kształcie koralów są dobrze znane i będą świetną dekoracją dla każdego ogrodu. Jarząb zachęci także wiele gatunków ptaków do częstych odwiedzin. Jak zatem widać, istnieje wiele gatunków małych drzew, które warto jest wprowadzić do swojego ogrodu. Dobrze dobrane małe drzewka potrafią zamienić każdy ogród w iście magiczne miejsce.

Redakcja zapleczebudowlane.pl