Budowa swojego własnego domu krok po kroku to bardzo ważna sprawa w życiu każdej rodziny. Nie jest to przedsięwzięcie proste i tanie.
Własna działka budowlana
Przede wszystkim najpierw trzeba posiadać własną działkę budowlaną, następnie trzeba wykupić projekt budowy naszego domu. Oprócz tego musimy opłacić ekipę budowlaną, która nam ten dom wybuduje i na dodatek zrobi to dobrze. Zanim w ogóle nasi budowlańcy rozpoczną jakiekolwiek prace budowlane, to będziemy musieli uzyskać odpowiednie zgody od urzędu miasta czy gminy, a więc będziemy musieli też wysłać do urzędu odpowiednio wypełnione wnioski i prośby wraz z załącznikami. Sam proces budowy nie jest też szybki. Jeżeli będziemy mieć szczęście i będzie to niewielki dom, to może uda się go zbudować w ciągu jednego lub dwóch miesięcy. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że budowa dużego domu na podstawie zaawansowanego planu architektonicznego może potrwać kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet pół roku i to zakładając, że będzie nas stać na stałe zatrudnienie zespołu budowlanego.
Od czego zaczyna się budowę domu?
To zależy. A od czego? Przede wszystkim od tego czy nasz dom ma posiadać piwnicę. Jeżeli tak, to budowa z reguły rozpoczyna się od wykopania i zalania terenu pod piwnicę. Jeżeli jednak dom ma piwnicy nie posiadać (a jednak takie domy obecnie dominują, ponieważ są tańsze i potrzeba posiadania piwnicy w obecnych czasach jest coraz mniejsza), to budowa takiego projektu budowlanego rozpocznie się od badań warunków gruntowych pod budowę domu, a następnie od położenia fundamentu.
Istnieje kilka rodzai fundamentów i dla każdego z nich stosowane są inne materiały i kruszywa do budowy fundamentów.
Pierwszym z nich jest fundament na palach. Jest to jednak drogie rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje fundament jest tutaj oparty o pale, które wbijane są w grunt w odległościach co 50 do 100 centymetrów. Grubość każdego z takich palów powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów. Na wbite pale kładzie się wówczas zbrojenie, a następnie wylewa beton.
Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są płyty fundamentowe. Można je jednak wylewać wyłącznie na słabych gruntach. Płyta taka jest cienka i stanowi jednocześnie podłogę pierwszego piętra naszego domu.
Ciekawym rodzajem fundamentów są te oparte na studniach. Można je wykonać tylko jeżeli dom znajduje się 2 do 3 metrów pod poziomem zerowym. Fundamenty w tym przypadku są kładzione na studniach kopalnych, które są następnie uzbrajane i zalewane betonem.
Najtańszym rozwiązaniem są ławy fundamentowe. Niestety minusem tej konstrukcji jest fakt, że bardzo słabo utrzymuje ona ciepło w podłodze naszego domu.