Co będzie potrzebne do pielęgnacji kamienia?

Kamień to bardzo pożądany surowiec o szerokim zastosowaniu. Mogłoby się wydawać, że jest on niemalże niezniszczalny, ale wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym razie jego powierzchnia może ulec zniszczeniu na skutek oddziaływania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Obecnie do dyspozycji jest wiele gotowych środków pielęgnujących i impregnujących kamień, dzięki czemu można cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem i wysokimi walorami użytkowymi przez długi czas. Pojawia się jednak pytanie, czym kierować się przy wyborze chemii do kamienia.

Jak dbać o kamień, aby zachował swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne przez długi czas?

Kamień wymaga regularnego czyszczenia, odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Jeśli zadba się należycie o te kwestie, to można mieć pewność, że powierzchnia kamienia pozostanie estetyczna i w świetnym stanie. Kamień niestety z czasem matowieje, na jego powierzchni mogą też pojawić się nieestetyczne osady i plamy. Jeśli komuś potrzebna jest profesjonalna chemia do kamienia, to nie ma lepszego miejsca na jej zakup niż sklep kamieniarski. Można liczyć na bogaty i zróżnicowany asortyment, bezproblemowe dobranie preparatu do rodzaju surowca. Kamień jest materiałem bardzo wytrzymałym, ale w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji może dojść do zniszczenia powierzchni, powstania nieestetycznych defektów. Warto wobec tego zaopatrzyć się w sprawdzonym miejscu, w którym sprzedawana jest chemia kamieniarska W tym celu warto odwiedzić stronę https://www.do-kamienia.pl/.

Do czyszczenia kamienia zwykle nie trzeba nawet sięgać po specjalistyczną chemię, zwykle wystarczy ciepła woda i delikatny detergent, przykładowo płyn do mycia naczyń. Z kolei do zabezpieczenia kamiennej powierzchni należy już sięgnąć po profesjonalne preparaty. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, należy wybrać inny impregnat do kamienia. Tego typu środki chronią przed tłustymi plamami, wodą, czynnikami atmosferycznymi. Można nawet uzyskać efekt mokrego kamienia, co pozwala dodatkowo na wzmocnienie jego koloru. Dobry środek impregnujący nie działa tylko powierzchownie, ale świetnie penetruje kamień. W ten sposób możliwe jest przeniknięcie substancji aktywnych zawartych w impregnacie w głąb struktury kamienia. Kolejną kwestią jest to, aby stosowany środek nie tworzy na powierzchni filmu.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze środka impregnującego jest to, aby zapewniał on dobrą ochronę przed plamami i tłuszczem. Niezwykle skuteczne są między innymi impregnaty zawierające fluoropolimery, ale opcji do wyboru jest oczywiście zdobywanie więcej. Najważniejsza jest jak najszybsza interwencja, usuwanie zabrudzeń na bieżąco. W przeciwnym razie mogą one wniknąć w głąb struktury kamienia i nie będzie już możliwości pozbycia się powstałych plam. Niezwykle niszczące dla kamienia są kwasy, które przyczyniają się do powstawania w nim ubytków i mocno utrudniają przywrócenie mu oryginalnego stanu. Ważne jest to, aby dobrać środek impregnujący do rodzaju kamienia, bo każdy ma nieco inne właściwości.

Redakcja zapleczebudowlane.pl