Wykończenie podłogi – prawdziwe drewno czy imitacja?

Rozwój współczesnych technologii budowlanych w zakresie produkcji materiałów syntetycznych, jak również znanych od setek lat produktów naturalnych oraz połączenie tych materiałów, które określić możemy jako kompozyty, pozwalają na niemal nieograniczone możliwości w zakresie wykańczania podług naszych mieszkań, domów i firm.

Przeznaczenie podłogi

Odpowiedni dla nas materiał możemy dobrać nie tylko pod kątem wrażeń estetycznych, ale w szczególności przeznaczenia danej podłogi.
Wybór odpowiedniej podłogi to jedno z ważniejszych zadań podczas wykańczania wnętrz, w których przyjdzie nam mieszkać i pracować. Dokonując wyboru pamiętajmy, że jest to wybór na wiele lat, ponieważ późniejsza zmiana jest uciążliwa i kosztowna. Idealna podłoga jest wizytówką naszego domu, jest trwała, bezpieczna, łatwa w użytkowaniu, łatwa w montażu i ma przystępną cenę.
Większość ludzi czuje się dobrze w pomieszczeniach wykończonych materiałami naturalnymi, najczęściej drewnem, jednak zarówno dla uzyskania odpowiedniej trwałości, jak również obniżenia ceny produktu stosuje się materiały drewnopodobne.
Mogąc sobie pozwolić na wykończenie podłogi prawdziwym litym drewnem najczęściej wybieramy gatunki twardych drzew liściastych, a coraz częściej drzew egzotycznych. Są to deski o najwyższych walorach estetycznych i wysokiej trwałości, choć nad ich doborem poważniej muszą się zastanowić osoby posiadające zwierzęta w domu lub lubiące chodzić w butach po domu. Mimo ceny i wysokiej twardości takie deski mogą ulec zniszczeniu.

Tańsze opcje

Nieco tańszą opcją wydają się deski warstwowe, czyli takie których wierzchnia warstwa jest typowym drewnianym wykończeniem. Można powiedzieć, że dla laika są nie do odróżnienia od desek litych.
Kolejną opcją są panele podłogowe będące już tylko syntetyczną imitacją drewna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę coraz popularniejsze panele winylowe. Jak większość produktów mają one swoje wady i zalety. Dla mnie podstawową zaletą jest ich całkowita odporność na wilgoć, dzięki czemu możemy je montować w pomieszczeniach mokrych, a także łatwość utrzymania w czystości. Wielbiciele ogrzewania podłogowego zaczęli stosować je jako zamiennik płytek podłogowych ponieważ szybko się nagrzewają i dobrze przewodzą ciepło, a mimo to w sytuacji gdy ogrzewanie nie działa, chodzenie po nich nadal jest przyjemne. Panele winylowe nie elektryzują się, dlatego ciepłe powietrze z podgrzanej podłogi nie unosi kurzu, co jest szczególnie ważne dla alergików.
Najbardziej odporną na wszelkie czynniki (poza upuszczaniem ciężkich przedmiotów) imitacją drewna jest gres podłogowy, któremu producenci potrafią nadać barwę i strukturę do złudzenia przypominającą prawdziwe drewno.

Redakcja zapleczebudowlane.pl