Kiedy sadzi się drzewa owocowe?

Jesień to najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, szczególnie tych z gołym korzeniem. Właściwie wybrane i odpowiednio zasadzone rośliny mają większą szansę na przyjęcie się przed zimą i szybki rozwój wiosną. W tym artykule dowiecie się kiedy sadzi się drzewka owocowe oraz jak przycinać drzewka owocowe?

Agenda:

• Wybór odpowiedniego miejsca dla drzewek

• Kiedy sadzi się drzewa owocowe?

• Jak prawidłowo posadzić drzewko owocowe w ogrodzie?

• Jak przycinać drzewa owocowe?

Wybór odpowiedniego miejsca dla drzewek

Stanowisko

Aby uzyskać dobrze wybarwione, smaczne i dojrzewające owoce, należy pamiętać, że drzewa owocowe potrzebują słonecznego stanowiska. Należy unikać sadzenia drzew i krzewów owocowych w zagłębieniach terenu, gdzie gromadzi się zimne powietrze zimą, co zwiększa ryzyko przemarzania roślin oraz ich pąków i kwiatów na wiosnę.

Gleba

Przy sadzeniu drzew owocowych ważne jest odpowiednie dostosowanie lub przygotowanie podłoża. Większość drzew owocowych preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, z dużą zawartością próchnicy i umiarkowanie wilgotne. Należy unikać gleb ciężkich, gliniastych, mokrych lub podmokłych, ponieważ takie warunki nie sprzyjają dobremu rozwojowi drzew – są bardziej podatne na przemarzanie i infekcje chorobowe. W przypadku zbyt wilgotnego podłoża owoce niektórych drzew owocowych mogą pękać. Jeśli w ogrodzie mamy gleby podmokłe lub wysoki poziom wód gruntowych, lepiej posadzić tam krzewy owocowe.

Kiedy sadzi się drzewa owocowe?

Na rynku najczęściej dostępne są 2-3 letnie drzewka z gołym korzeniem gotowe do posadzenia. Ważne jest, aby takie sadzonki były odpowiednio przechowywane – ich korzenie powinny być stale obsypane ziemią lub zadołowane. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że drzewo nie przyjmie się lub przyjmie się bardzo powoli, nawet jeśli zapewnimy mu najlepsze warunki. Drzewka z gołym korzeniem najlepiej sadzić w okresie ich spoczynku, czyli wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub jesienią (październik/listopad).

W ogólnym rozumieniu jesień jest korzystniejszym terminem na sadzenie większości drzewek owocowych. W tym czasie gleba jest bardziej wilgotna, nie ma ryzyka upalnych dni, a drzewka mają szansę szybko się ukorzenić przed zimą i szybko rozpocząć wegetację wiosną. Kiedy sadzi się drzewa owocowe, które preferują ciepłe warunki i są wrażliwe na zimowe mrozy? Przykładami są nektaryna, morela czy brzoskwinia. Najrozsądniejszym terminem sadzenia jest wiosna.

Drzewka owocowe sprzedawane w doniczkach, które mają już ukorzeniony system korzeniowy, można sadzić przez cały sezon. W takim przypadku korzenie nie są uszkodzone i nie wymagają czasu na regenerację, co przyspiesza proces przyjęcia się rośliny po posadzeniu.

Jak prawidłowo posadzić drzewko owocowe w ogrodzie?

Przygotowanie dołka na roślinę

Bez względu na to, czy sadzimy drzewo z gołym korzeniem, czy z doniczki, musimy odpowiednio przygotować dołek, w którym roślina będzie zasadzona. Dołek powinien być większy od średnicy korzenia lub bryły korzeniowej drzewa. Zwykle wystarczy wykopać dołek o średnicy około 50-60 cm, aby korzenie miały wystarczającą przestrzeń do swobodnego rozwoju i regeneracji, a drzewo mogło uzyskać stabilność w glebie.

Gdy dołek jest odpowiedniej wielkości, wypełniamy go do połowy dobrą ziemią i umieszczamy w nim drzewko. Może być pomocne położenie deski lub kija przez środek dołka, aby określić głębokość sadzenia rośliny.

Skład podłoża do wypełnienia

Przy sadzeniu drzewka owocowego najlepiej przygotować mieszankę gleby macierzystej z dodatkiem kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Na dnie dołka można usypać kopczyk z ziemi, na którym ustawia się drzewko, rozkładając na nim korzenie, a następnie zasypując ziemią.

Roślinę sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła w szkółce. Jeśli sadzonka ma gołe korzenie, wskazówką dotyczącą głębokości sadzenia jest ślad ziemi na pniu rośliny. Jeśli drzewko rosło w doniczce, kierujemy się głębokością sadzenia w doniczce. Po posadzeniu przywiązujemy roślinę do niskiego słupka, wbijając go pod kątem, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Jak przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych jest ważnym zadaniem, które pomaga utrzymać zdrowie drzewa, kontrolować wzrost i kształt, oraz zwiększyć plony. Oto kilka ogólnych wskazówek jak przycinać drzewa owocowe:

  • Przycinanie w okresie spoczynku
  • Usuwanie martwych, chorych i uszkodzonych gałęzi
  • Wybieranie dominujących gałęzi
  • Przycięcie gałęzi krzyżujących się
  • Przycięcie dla promieniowania świetlnego
  • Ograniczanie wzrostu
  • Regularne przycinanie

Pamiętajmy, że sadzenie drzewek owocowych to inwestycja na długie lata. Ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby, wybór odpowiedniego czasu i miejsca oraz prawidłowe przycinanie. W ten sposób zapewnimy naszym drzewkom owocowym najlepsze warunki do wzrostu, rozwoju i obfitego owocowania w przyszłości.

Redakcja zapleczebudowlane.pl