Budowa domu to duże wyzwanie. Każdy inwestor musi bowiem zaopatrzyć plac budowy w odpowiednie materiały budowlane. Wśród wielu z nich można wymienić pręty zbrojeniowe.
Jakie wyróżnia się pręty do zbrojenia?
Obecnie na rynku budowlanym wybór prętów zbrojeniowych jest bardzo różnorodny. Wśród wielu z nich można wymienić pręty okrągłe gładkie lub okrągłe żebrowane. Materiał ten jest przydatny podczas budowy każdego obiektu, bowiem służy on do zbrojenia betonu.
Jeśli chodzi o pręty okrągłe gładkie to zazwyczaj służą one do zbrojenia betonu o gatunku – St 35b. Z kolei pręty okrągłe żebrowane służą przede wszystkim do zbrojenia betonu o gatunkach: 34 GS lub 18 G 2b.
Jak wykonuje się zbrojenia betonowe?
Poszczególne zbrojenia z użyciem prętów betonowych są zawsze tworzone na podstawie wcześniej wykonanych rysunków konstrukcyjnych. Warto wiedzieć o tym, że w skład zbrojeń wchodzą strzemiona oraz pręty proste i gięte, które to są wytwarzane ze stali żebrowanej. Zazwyczaj posiadają one średnicę od sześciu do czterdziestu milimetrów. Zbrojenia są zawsze przygotowywane ze stali wysokiej jakości. Muszą one zawsze posiadać niezbędne atesty oraz certyfikaty.
Zastosowanie prętów zbrojeniowych
Pręty do zbrojeń są zazwyczaj wykorzystywane do ław, stropów, ścian fundamentowych oraz płytek i belek stropowych. Ponadto są przydatne podczas wykonywania nadproża, schodów oraz różnorodnych tarasów i balkonów.
Ich zastosowanie jest niezwykle ważne bowiem wówczas poszczególne elementy konstrukcyjne są znacznie bardziej wytrzymałe oraz posiadają odpowiednią sztywność.
Obecnie na rynku budowalnym poszczególne pręty do wykonywania zbrojeń są dostępne w pięciu klasach. Najsłabsza jest klasa A do której zalicza się pręty o średnicy od pięciu i pół milimetra do czterdziestu milimetrów.
Pręty żeberkowe – jak wykonywać zbrojenia?
Wśród wielu prętów zbrojeniowych dużym zainteresowaniem na rynku budowlanym cieszą się pręty żeberkowe, które to mogą być
jednoskośne, przeciwskośne lub dwuskośne. Z kolei pręty stosowane do zalewania betonem dzieli się na główne oraz rozdzielcze.
Podczas wykonywania poszczególnych zbrojeń w budynku należy zawsze zachować pomiędzy poszczególnymi prętami zbrojenia odpowiednie odległości. Powinny one być zawsze takie, aby można było w pełni zabetonować poszczególne elementy. Jeśli chodzi o stal, to zazwyczaj jest ona zabezpieczana antykorozyjnie za pomocą specjalnej otuliny, której grubość powinna zawsze wynosić dwadzieścia pięć milimetrów dla zbrojenia głównego.
Z kolei do poszczególnych ław fundamentowych wykorzystywana jest otulina o grubości trzydziestu milimetrów. Warto pamiętać o tym, że wprowadzenie jakichkolwiek zmian powinno zawsze być uzgodnione z inspektorem nadzoru.