Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Defektoskop

Defektoskop – niezbędne w wielu branżach urządzenie do wykrywania wad materiałów

Data publikacji 30 stycznia 2023

Są takie branże, gdzie nie można pozwolić sobie na żadne pomyłki, gdyż wady i defekty materiałów użytych do budowy bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo użytkowania maszyn czy obiektów. Zatem zarówno w branży budowlanej, jak i motoryzacyjnej, ale i w wielu innych potrzebne jest urządzenie do wykrywania usterek, jakim jest defektoskop. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej i poznać wszystkie zalety jego stosowania.

Defektoskop – co warto wiedzieć na temat tego urządzenia? 

Defektoskopy są urządzeniami, które służą do wykrywania wad materiałowych, zarówno rys, pęknięć, jak i wżerów. Ponadto dzięki nim można dogłębnie poznać właściwości danego materiału. Defektoskop ultradźwiękowy wykorzystywany jest głównie do badania właściwości i wykrywania wad stali ferrytycznej, austenitycznej, ale i innych stopów metali. Co bardzo istotne takie urządzenie można użytkować zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i terenowych. Przy badaniu nie narusza się także integralności materiału. Wszystko dzięki temu, że wykrywanie defektów odbywa się przy zastosowaniu ultradźwięków. Defektoskop ultradźwiękowy to urządzenie, które wykorzystuje różne długości fali i różną jej częstotliwość. Należy dobrać ją pod kątem średnicy danego ubytku, rysy, wżeru czy pęknięcia. Im mniejsza wada, tym musi zostać użyta krótsza fala i większa częstotliwość. Średnica wady powinna być większa niż połowa długości fali.     

Jaki defektoskop będzie uniwersalny do wielu prac? 

Dobre urządzenie do wykrywania skaz i wad materiałowych powinno także rejestrować wykonywane pomiary. Z tego powodu defektoskopy są kompatybilne z urządzeniami, na których owe dane można zapisywać w czasie rzeczywistym, dzięki dostępowi do Wi-Fi. Jednocześnie istotne znaczenie ma szczelna obudowa takiego sprzętu. Ważne jest także, by urządzenie do pomiaru wad materiałowych miało klasę szczelności IP 67, czyli było odporne na wodę i pył, a także pracę przy zanurzeniu na głębokość do jednego metra przez 30 minut. Szukając takiego urządzenia, warto sięgnąć po defektoskop UT8000 dostępny w ofercie szwajcarskiego producenta Screening Eagle. Współpracuje z tabletem iPad w ramach oferowanej dla tego modelu aplikacji. Dzięki temu użytkowanie flaw detectora jest bardzo proste, a zapis danych pewny. Wybór takiego urządzenia pozwala na wykrywanie zarówno rozwarstwień, pęknięć, jak i nieciągłości w odlewach i odkuwkach.          

Jakie są zalety użytkowania defektoskopów i do jakich materiałów się sprawdzają? 

Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola jakości materiałów metalowych w procesie produkcji, ale i kontrola techniczna urządzeń i maszyn sprawdzają się defektoskopy. Warto jednak wiedzieć, że są to urządzenia, które dzięki precyzji działania mogą badać także inne materiały. Można wśród nich wymienić: ceramikę, drewno, gumę, tworzywa sztuczne czy też beton. Flaw detector może działać w trudnych, a nawet bardzo niesprzyjających warunkach. Jest wykorzystywany do sprawdzania stanu technicznego rurociągów, platform wiertniczych, konstrukcji stalowych mostów, czy też kadłubów jednostek pływających. Można więc powiedzieć, że pracuje zarówno na lądzie jak i w wodzie (do głębokości 1 metra), a także na ziemi i w powietrzu. W budownictwie defektoskop wykorzystuje się do wykrywania wad i usterek przy wykonywaniu odbiorów technicznych budynków, ale i do kontroli technicznej urządzeń budowlanych. Warto podkreślić, że dzięki defektoskopom można określić bardzo dokładnie właściwości danego materiału. Można odkryć ubytki korozyjne, mikropęknięcia powierzchniowe i podpowierzchniowe, pęcherze gazowe czy zmiany struktury materiału. Jednocześnie określa się jego grubość czy też twardość i uzyskuje precyzyjny pomiar. Ponadto flaw detektor wskazuje wymiary ziarna czy porowatość danego materiału. 

Używanie defektoskopów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowania materiałów, czy wykonanych z nich urządzeń czy obiektów. Także zabezpieczając dany materiał np. przed uszkodzeniem mechanicznym czy korozją, można zmierzyć grubość danej powłoki czy też wykryć jej defekty.              

Redakcja zapleczebudowlane.pl

Zespół ZapleczeBudowlane.pl to grupa ekspertów i pasjonatów związanych z branżą budowlaną, aranżacją wnętrz oraz ogrodnictwem. Tworzymy treści, które pomagają w planowaniu, budowie i urządzaniu wymarzonego domu oraz przestrzeni wokół niego. Naszą misją jest dostarczanie praktycznych porad i inspiracji, które ułatwią realizację Twoich projektów i sprawią, że każde miejsce stanie się wyjątkowe.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?