Defektoskop – niezbędne w wielu branżach urządzenie do wykrywania wad materiałów

Są takie branże, gdzie nie można pozwolić sobie na żadne pomyłki, gdyż wady i defekty materiałów użytych do budowy bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo użytkowania maszyn czy obiektów. Zatem zarówno w branży budowlanej, jak i motoryzacyjnej, ale i w wielu innych potrzebne jest urządzenie do wykrywania usterek, jakim jest defektoskop. Warto dowiedzieć się na jego temat więcej i poznać wszystkie zalety jego stosowania.

Defektoskop – co warto wiedzieć na temat tego urządzenia? 

Defektoskopy są urządzeniami, które służą do wykrywania wad materiałowych, zarówno rys, pęknięć, jak i wżerów. Ponadto dzięki nim można dogłębnie poznać właściwości danego materiału. Defektoskop ultradźwiękowy wykorzystywany jest głównie do badania właściwości i wykrywania wad stali ferrytycznej, austenitycznej, ale i innych stopów metali. Co bardzo istotne takie urządzenie można użytkować zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i terenowych. Przy badaniu nie narusza się także integralności materiału. Wszystko dzięki temu, że wykrywanie defektów odbywa się przy zastosowaniu ultradźwięków. Defektoskop ultradźwiękowy to urządzenie, które wykorzystuje różne długości fali i różną jej częstotliwość. Należy dobrać ją pod kątem średnicy danego ubytku, rysy, wżeru czy pęknięcia. Im mniejsza wada, tym musi zostać użyta krótsza fala i większa częstotliwość. Średnica wady powinna być większa niż połowa długości fali.     

Jaki defektoskop będzie uniwersalny do wielu prac? 

Dobre urządzenie do wykrywania skaz i wad materiałowych powinno także rejestrować wykonywane pomiary. Z tego powodu defektoskopy są kompatybilne z urządzeniami, na których owe dane można zapisywać w czasie rzeczywistym, dzięki dostępowi do Wi-Fi. Jednocześnie istotne znaczenie ma szczelna obudowa takiego sprzętu. Ważne jest także, by urządzenie do pomiaru wad materiałowych miało klasę szczelności IP 67, czyli było odporne na wodę i pył, a także pracę przy zanurzeniu na głębokość do jednego metra przez 30 minut. Szukając takiego urządzenia, warto sięgnąć po defektoskop UT8000 dostępny w ofercie szwajcarskiego producenta Screening Eagle. Współpracuje z tabletem iPad w ramach oferowanej dla tego modelu aplikacji. Dzięki temu użytkowanie flaw detectora jest bardzo proste, a zapis danych pewny. Wybór takiego urządzenia pozwala na wykrywanie zarówno rozwarstwień, pęknięć, jak i nieciągłości w odlewach i odkuwkach.          

Jakie są zalety użytkowania defektoskopów i do jakich materiałów się sprawdzają? 

Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola jakości materiałów metalowych w procesie produkcji, ale i kontrola techniczna urządzeń i maszyn sprawdzają się defektoskopy. Warto jednak wiedzieć, że są to urządzenia, które dzięki precyzji działania mogą badać także inne materiały. Można wśród nich wymienić: ceramikę, drewno, gumę, tworzywa sztuczne czy też beton. Flaw detector może działać w trudnych, a nawet bardzo niesprzyjających warunkach. Jest wykorzystywany do sprawdzania stanu technicznego rurociągów, platform wiertniczych, konstrukcji stalowych mostów, czy też kadłubów jednostek pływających. Można więc powiedzieć, że pracuje zarówno na lądzie jak i w wodzie (do głębokości 1 metra), a także na ziemi i w powietrzu. W budownictwie defektoskop wykorzystuje się do wykrywania wad i usterek przy wykonywaniu odbiorów technicznych budynków, ale i do kontroli technicznej urządzeń budowlanych. Warto podkreślić, że dzięki defektoskopom można określić bardzo dokładnie właściwości danego materiału. Można odkryć ubytki korozyjne, mikropęknięcia powierzchniowe i podpowierzchniowe, pęcherze gazowe czy zmiany struktury materiału. Jednocześnie określa się jego grubość czy też twardość i uzyskuje precyzyjny pomiar. Ponadto flaw detektor wskazuje wymiary ziarna czy porowatość danego materiału. 

Używanie defektoskopów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowania materiałów, czy wykonanych z nich urządzeń czy obiektów. Także zabezpieczając dany materiał np. przed uszkodzeniem mechanicznym czy korozją, można zmierzyć grubość danej powłoki czy też wykryć jej defekty.              

Redakcja zapleczebudowlane.pl