Sprężone powietrze, generowane przez różnego rodzaju sprężarki nie zawsze nadaje się do każdego typu zastosowań. W przemyśle spożywczym czy przetwórczym wymagany jest gaz, który spełnia określone normy i jest np. odpowiednio wysuszony. W jaki sposób pozbyć się wilgoci z takiego powietrza? Osuszacz sprężonego powietrza może być tu idealnym rozwiązaniem.
Dlaczego powietrze musi być niekiedy pozbawione wilgoci? Jeżeli ta ma bezpośredni kontakt z obrabianym materiałem, może zmienić jego właściwości. Dotyczy to nie tylko pożywienia, ale też np. nieochronionych metali, niektórych tworzyw sztucznych i wielu innych. Z tego względu osuszacz sprężonego powietrza jest tak istotnym urządzeniem w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.
Czym jest osuszacz sprężonego powietrza?
Osuszacz to sprzęt działający na zasadach pneumatyki, którego zadaniem jest pełne usunięcie wilgoci ze sprężonego pod odpowiednim ciśnieniem powietrza roboczego. Za oczyszczenie gazu przyjmuje się wartość 21% wilgoci i do takich parametrów powinien doprowadzić powietrze wysokiej jakości sprzęt.
Zasada jego działania jest ogólnie dość prosta. Przy pomocy specjalnego czynnika, osuszacz zaczyna pozbawiać powietrza wilgoci. Dzięki temu generowany gaz jest czystszy, pozbawiony drobnoustrojów, wody, a sprężarka bardziej wydajna i dużo sprawniejsza. Jednym z najpopularniejszych typów osuszaczy są te chłodzące, wykorzystujące metodę kondensacji.
Do osuszaczy można wykorzystać też specjalne zbiorniki powietrza, które pozwalają jeszcze lepiej wpłynąć na wydajność systemu pneumatycznego w różnego rodzaju przedsiębiorstwach.
Gdzie sprawdzi się osuszacz sprężonego powietrza?
To sprzęt, który powinien pracować wszędzie tam, gdzie do obróbki konieczne jest czyste, sprężone powietrze, pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Osuszacze działają więc głównie w sektorze medycznym, chemicznym, spożywczym oraz podobnych. Chronią one tworzone produkty przed uszkodzeniem już na etapie wstępnego przetwórstwa. Urządzenia te są też niezbędne w każdej, wyspecjalizowanej instalacji pneumatycznej, gdyż wilgoć w powietrzu mogłaby uszkodzić elementy konstrukcyjne pracujących maszyn.
Pamiętaj, aby dobrać osuszacz o odpowiednich parametrach pracy, wydajny na tyle, aby mógł w pełni objąć swoim działaniem całą instalację pneumatyczną w Twojej firmie. Zwróć uwagę też na jakość wykonania sprzętu i jego przeznaczenie. To klucz do sukcesu!