Chciałbyś zagospodarować użytkowe części ogrodu, wybrukować podjazd czy umocnić skarpę, jednocześnie zachować ich biologiczne czynności? Wspaniałym rozwiązaniem tej sytuacji są płyty ażurowe. Są to betonowe płyty o grubości 7 lub 10 cm, posiadające otwory o ozdobnym kształcie, które po ułożeniu płyt wypełnia się materiałami o dużej przepuszczalności m.in. żwirem, piaskiem, ziemią, a następnie można obsiać je trawą. Płyty ażurowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie odkształcają się, nie pękają i dobrze znoszą duże obciążenia. Dodatkowo nie wymagają żadnej konserwacji. Poznaj ich wady i zalety już teraz. W kilku krokach możesz odmienić swój ogród!
Płyty ażurowe
Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie ogrodu powinniśmy skorzystać z płyt ażurowych, które w naturalny sposób zbierają i odprowadzają wodę opadową do gleby. Takiego efektu z pewnością nie osiągniemy za pomocą kostki brukowej, czy samego betonu, które uniemożliwiają zachowanie biologicznej czynności tej powierzchni. Różnorodne wzory tych płyt wspaniale urozmaicą ścieżki ogrodowe, zastępując typowe chodniczki i alejki wysypane żwirem. Z powodzeniem ograniczają wzrost roślin, jednocześnie zachowując naturalny efekt.
Płyty ażurowe nadają się idealnie do utwardzania podjazdów oraz parkingów na posesji. Skorzystanie z kostki brukowej przy tak dużych powierzchnia okazałoby się zbyt kosztowne, natomiast wylewka betonowa jest mało estetyczna. Dzięki swojej wytrzymałości dobrze znoszą zarówno ruch pieszych jak i samochodów, a ich zdolność odprowadzania wody pozwala uniknąć tzw. „stania wody” na podjeździe.
Wzmacnianie skarp
Swoje zastosowanie płyty te znalazły również we wzmacnianiu skarp. Chronią strome spadki podczas opadów przed osuwaniem się czy spływaniem razem z wodą. Aby nieco ukryć ich widoczność w wypustkach można posadzić różnego rodzaju rośliny, bardzo dobrze sprawdzą się te płożące, które wspaniale zakryją beton. Przykładem takich roślin są m.in. berberis, gajowiec żółty, bluszcz pospolity, konwalia majowa.
Jeśli chodzi o wykorzystanie wylewki betonowej, czy to na chodniku w ogrodzie czy na podjeździe, było to rozwiązanie popularne przez wiele lat. Traci ono jednak na popularności na rzecz płyt ażurowych oraz kostek brukowych, ponieważ ludzie zaczęli przykładać większą wagę do estetyki. Wylewka betonowa była zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, jednak i najmniej estetycznym. Kostki brukowe natomiast, choć bardzo ładne i różnorodne są bardzo drogie, co powoduje, że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo pod oba rozwiązania należy odpowiednio przygotować podłoże, aby zapewnić drenaż wody opadowej.
Wylewka betonowa na podjazd – czy jest taka ważna?
Ogród jest bardzo ważną częścią naszego domu, jednakże to nie wszystko. Poza budynkiem mieszkalnym oraz zewnętrzną częścią wypoczynkową potrzebny jest nam podjazd dla samochodu oraz garaż. Obecnie w każdym domu znajduje się przynajmniej samochód. Musimy mieć dla niego miejsce, aby był on bezpieczny pod dachem podczas ulew i gradu. Poza samochodem w garażu możemy trzymać wiele innych rzeczy – rowery, narzędzia, drabiny i wiele innych. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak duży jest nasz garaż i ile miejsca zajmuje pojazd. Dodatkowo, należy wykonać odpowiedni dojazd. Dlaczego jest to takie ważne? Samochód waży kilkaset kilogramów. Codzienne wyjeżdżanie z garażu spowoduje, że nasz trawnik zniszczy się i będzie wyglądał nieestetycznie. Dlatego też idealnie nada się wylewka betonowa na podjazd. Jest to bardzo dobry sposób na szybką, ale również efektowną ochronę naszego trawnika. Beton to produkt, który nie potrzebuje specjalistycznego dbania.
Tak naprawdę poza dokładnym wykonaniem wylewki, nie musimy robić nic. Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, że może on szybko się zniszczy. Sól drogowa podczas zimy bądź wysokie mrozy mogą sprawić, że tworzywo zacznie pękać. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Jedyną metodą na pozbycie się brzydkiego betonu jest skucie go. Jest to z pewnością ciężka i brudząca czynność, jednakże po wylewce efekt nas zadowoli. Warto również zaznaczyć, że beton jest bardzo elastycznym produktem w porównaniu do innych tego typu rozwiązań. Możemy ułożyć go w dowolnej konfiguracji. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz budżetu.
A może kostka brukowa – płyty ażurowe alternatywa
Wylewka betonowa na podjazd to dobre rozwiązanie, jednakże jeśli nie pasuje ona do estetyki naszego domu bądź ogrodu, to możemy zdecydować się na kostkę brukową. To również bardzo dobre rozwiązanie. Unikniemy dzięki temu zniszczonego trawnika. Warto jednak pamiętać, że w przypadku kostki brukowej musimy się nią zająć. Aby utrzymać prawidłowy kolor oraz wygląd podjazdu należy korzystać ze specjalnie dedykowanych płynów, które pozwolą nam utrzymać kostkę brukową w odpowiednim stanie. Dodatkowo, w szparach pomiędzy pojedynczymi elementami lubi powstawać mech. Jeżeli nie będziemy usuwać go regularnie, może on wypełnić wszystkie szczeliny. Z pewnością jest to rzecz, która psuje efekt wizualny kostki brukowej.