Aranżacja małego salonu – co warto kupić?

Dostępna przestrzeń to jeden z kluczowych aspektów, który bierze się pod uwagę przy projektowaniu wnętrza. Nie znaczy to jednak, że mała przestrzeń ogranicza pomysły – po prostu nakierowuje je w inny kierunek, niż przy obszerniejszych pomieszczeniach. Salon sam w sobie jest bardzo eksploatowanym miejscem w każdym domu, zarówno przez domowników, jak i ich gości. Musi być reprezentatywny, a jednocześnie spersonalizowany pod potrzeby mieszkańców – jak to osiągnąć?

Jak zacząć projektowanie małego salonu?

Sam tytuł zdradza metodę – należy rozpocząć od przygotowania projektu wnętrza. Oczywiście możemy to zlecić specjalistom, ale nie znaczy to wcale, że nie możemy tego zrobić samemu, choć najpewniej nie będzie on wyglądał tak profesjonalnie, jak mógłby. Jednak nie chodzi o wygląd projektu, a o końcowe wrażenie naszego małego salonu. 

Na początek warto zaznaczyć na planie wszystkie elementy, których najczęściej nie zmieniamy, a więc miejsca na drzwi, jak i okna. Po tym koniecznie trzeba określić strefy, które będą miały poszczególne funkcje – salon może pełnić ich wiele. Z racji na dostępne miejsce, warto zastanowić się nad połączeniem wielu funkcji w jedno. W późniejszej części artykułu omówimy, jakie meble do salonu będą odpowiednie w takiej sytuacji. 

Gdy już będziemy mieli nasz zamiar w miarę ułożony na planie, jak i w głowie, warto wymierzyć odpowiednio przestrzeń na wszystkie potrzebne nam meble, gdyż nie chcemy zostać z niekorzystnie wyglądającymi przerwami bądź nawet gorzej – z za dużymi meblami. 

Mały salon – jakie meble warto kupić?

Jak już wspominaliśmy, wielofunkcyjność mebli jest kluczem do stworzenia małego salonu, który będzie piękny, a zarazem bardzo praktyczny. Powstało wiele pomysłów na takie meble – przedstawimy te najciekawsze. 

sofa

Sofa

Jak wiele zastosowań ma sofa? Niezliczoną, ale głównie będziemy używać jej do relaksu po ciężkim dniu pracy – obejrzymy ulubiony serial, czy przeczytamy na niej nową książkę. Jednak sofa to też możliwość przenocowania gości, jak i możliwość spędzenia czasu z przyjaciółmi. Istnieją również sofy z dodatkowymi szufladami, które można wykorzystać w małej przestrzeni na dowolny cel. 

Stolik

stolik

W jaki sposób stolik może być wielofunkcyjny? Przecież to po prostu miejsce na położenie kawy, czy przekąsek – nic bardziej mylnego. Dla ekonomii przestrzeni, wiele stolików wyposażonych jest w bardzo pojemne, a jednocześnie niezauważalny na pierwszy rzut oka, szuflady – możemy tam pomieścić ulubione czasopisma do czytania po pracy bądź przedmioty do użytku w obrębie stolika, jak na przykład świeczki. 

Można też zainwestować w stolik, który będzie jednocześnie biurkiem. Opcja podwyższania części stolika jest coraz częściej widziana w małych salonach, gdyż można wtedy go użyć, jako małego biurka. 

meblościanka

Meblościanka

Takie rozwiązanie zostało zaprojektowane właśnie po to, aby zaoszczędzić miejsca, a jednocześnie dawać bardzo dużo praktycznych funkcji. W zależności od jej typu, może posłużyć za biblioteczkę, miejsce na pamiątki, a jednocześnie w środku być podstawą dla telewizora. Oczywiście musimy pamiętać, aby nie była zbyt duża, gdyż ilość elementów, jak i ich wielkość może sprawić, że salon będzie się wydawał jeszcze mniejszy, niż tego pragniemy. 

O czym warto pamiętać przy wyborze mebli do salonu?

Kluczem jest wielkość – stawiajmy raczej na niskie meble, które sprawią, że pokój będzie wydawał się większy i wyższy. Styl jest oczywiście sprawą całkowicie personalną, ale warto zainwestować w odpowiednią, choć niekoniecznie wielką, ilość luster, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobny efekt możemy osiągnąć za pomocą mebli lekko błyszczących. 

Pamiętajmy, że pokój nie może zostać zagracony meblami – stąd właśnie nacisk na wielofunkcyjność tych mebli, które już w salonie umieścimy. Musimy czuć swobodę, gdy wchodzimy do pokoju dziennego. 

Dla wiernych czytelników portalu przygotowaliśmy specjalny kod rabatowy za zakupy w sklepie www.edinos.pl o wartości 50 zł : edinos50 – Po wpisaniu kodu na stronie: https://www.edinos.pl/rabat  kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł . Bon jest ważny dla pierwszych 20 osób.   

Redakcja zapleczebudowlane.pl