Jednym z częstych pytań zadawanych dzieciom jest, kim będziesz, jak dorośniesz? Oczywiście pojawiają się różne odpowiedzi i niektóre z nich mają niewiele wspólnego z tym, co się później dzieje. Niemniej w pewnym momencie życia nastolatek musi pomyśleć o tym, co chce robić w życiu. Naturalnie z czasem wiele może się zmienić, ale najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, jak przedstawia się rzeczywistość. Dowiedz się, jak zostać architektem wnętrz.
Praca architekta wnętrz
O szczegółach można rozmawiać bardzo długo, także najlepiej będzie, jeśli skoncentrujemy się na jakimś przykładzie. Krótko mówiąc, czy wiesz, jak zostać architektem wnętrz?
Przede wszystkim należy podkreślić, że możemy rozmawiać o działaniach prowadzonych przez architektów, projektantów czy dekoratorów wnętrz. Niektórzy mogą pomyśleć, że cały czas mowa o tych samych specjalistach, ale nic bardziej mylnego.
Co za tym idzie, nie pozostaje nic innego jak zacząć od wyjaśnienia, czym zajmuje się architekt wnętrz. Otóż architektem wnętrz określa się osobę, która odpowiada za opracowanie projektu plastycznego. Naturalnie jest to praca, z którą można mieć do czynienia przy rozmaitych okolicznościach (choćby domy/mieszkania, hotele czy banki).
Sprawdź również: Ozdoby na sufit – co wiemy?
Jak zostać architektem?
W ten sposób dochodzimy do tego, co należy zrobić, aby myśleć o byciu architektem. Czy odpowiedni kierunek studiów to wszystko, na czym trzeba się koncentrować?
Odpowiedni kierunek studiów to nie wszystko, ale właśnie od tego zaczniemy. Osoby zainteresowane pracą architekta wnętrz powinny pamiętać o tym, że potrzebne jest wykształcenie wyższe o kierunku architektura/architektura wnętrz. Do tego informatyka – osoba pełniąca funkcję architekta wnętrz musi być na bieżąco z programami graficznymi. Nie można także zapomnieć o języku angielskim. Znajomość angielskiego w ostatnich latach stała się niepisaną koniecznością. Ciekawe jest również to, że Związek Polskich Artystów Plastyków może potwierdzić umiejętności architekta bez dyplomu. Niemniej dzieje się to wyłącznie w szczególnych przypadkach, także nie jest to ścieżka, z której niektórzy planują korzystać. To zabezpieczenie na wypadek sytuacji, które zdarzają się niezwykle rzadko.
Czym powinna charakteryzować się osoba pełniąca funkcję architekta? Wykształcenie jest priorytetem, ale samo wykształcenie nie zagwarantuje znalezienia pracy. Wskazane jest też, aby pracownicy charakteryzowali się choćby wrażliwością estetyczną, wyobraźnią przestrzenną i wyczuciem barw. Ponadto wiedza – wiedza z zakresu teologii czy historii sztuki to nie są mało istotne sprawy. Do tego na tym nie koniec! Trzeba też uczciwie przyznać, że konieczna wiedza może przerażać, ale tylko tych, którzy cały czas szukają dla siebie czegoś odpowiedniego. Jeśli osoba czuje, że bycie architektem wnętrz jest najlepszym rozwiązaniem, wymagania nie będą stanowić kłopotu.
Warunki w trakcie pracy – jak zostać architektem wnętrz
Nie tak dawno głośno było na temat potencjalnego czterodniowego tygodnia pracy. Tego typu zapowiedzi mogą przedstawiać się bardzo ciekawie, ale jednocześnie musimy pamiętać o tym, że są prace, w przypadku których czas nie jest w żaden sposób normowany. Za przykład mogą posłużyć działania prowadzone właśnie przez architektów wnętrz.
Architekt wnętrz zalicza się do zawodów plastycznych. Miejsce pracy architekta to temat, o którym można dyskutować długo, bo architekci pracują w biurze, jak i terenie. Trzeba też być na miejscu, w którym projekt będzie realizowany. Nie sposób też zapomnieć o odwiedzaniu fabryk, hurtowni czy galerii. Wydaje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak pracuje osoba pełniąca funkcję architekta wnętrz. Warte odnotowania jest też to, że mamy nienormowany czas pracy, ale jednocześnie jest duża swoboda. Wszystko zależy od działań podejmowanych przez pracownika. Rozliczanie następuje oczywiście z efektów.
Zobacz także: https://outbud.pl/funkcjonalne-i-urzekajace-zadaszenie-tarasu/
Co z zatrudnieniem?
Jeśli ktoś mówi, że na rynku jest spora konkurencja, nie sposób się z tym nie zgodzić. Niemniej dobrze zadać sobie pytanie, czy jest się czego obawiać? W każdej branży trzeba liczyć się, z tym że znalezienie pracy nie będzie najprostszym zadaniem. Można także na to spojrzeć z drugiej strony – zawsze należy gwarantować jakość. Jeżeli jest z tym kłopot, konkurencja nie ma znaczenia. Trzeba być osobą, która jest dobra w tym, co robi – tylko (albo aż) tyle.
Warte zapamiętania jest też to, że możemy rozmawiać o dwóch formach zatrudnienia – praca na własny rachunek lub działanie w ramach usług zapewnianych przez konkretną firmę architektoniczną. Ważne jest też to, że w tym pierwszym przypadku ewentualnie można mówić o umowie dotyczącej konkretnego projektu. Osoba pełniąca funkcję zyskuje więc dużą swobodę na rynku pracy, ale ta swoboda może zostać bardzo różnie wykorzystana – znalezienie zleceń może sprawić trudności. Za to w firmie architektonicznej pensja jest gwarantowana.
Moje chęci – jak zostać architektem wnętrz
Już wiesz, jak zostać architektem wnętrz. Teraz zostaje tylko pytanie, czy wiedza ta zostanie przez ciebie wykorzystana? Czy pełnienie funkcji architekta jest tym, o czym marzysz? Pytań jest wiele i trzeba znaleźć na nie odpowiedzi.