Jak oświetlić mały pokój dzienny?

Wybór lamp do salonu teoretycznie nie powinien być specjalnie trudny czy skomplikowany – musisz tylko udać się do sklepu z elementami oświetleniowymi i wybrać coś, co od razu wpadnie ci w oko. A jednak problem pojawia się w momencie, gdy postanawiasz rozjaśnić pokój o niewielkim metrażu. W takiej sytuacji musisz nieco bardziej uważać. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że stworzone przez ciebie oświetlenie w pokoju dziennym jeszcze bardziej pomniejszy przestrzeń i zaburzy jej proporcje.

Manewr światłem

Trzymaj się jednak kilku zasad i skorzystaj z porad mistrzów architektury, a sam nauczysz się rewelacyjnie manewrować światłem. Staniesz się bogiem iluzji. Tak naprawdę z każdego pomieszczenia, nawet tego najmniejszego, można stworzyć przytulne i atrakcyjne wnętrze, także wszystko jest w zasięgu twoich rąk i zaraz się o tym przekonasz. Najpierw zajmijmy się tymi rodzajami lamp, które pod żadnym pozorem nie powinny pojawić się w małym pokoju. A będą to te o większych rozmiarach. Duże lampy są co prawda efektowne i na pewno od razu zwrócisz na nie uwagę w sklepie, ale niestety zawsze przytłaczają one wnętrza i sprawiają, że te wyglądają na jeszcze mniejsze. Złym wyborem będą również lampy o zabudowanych kloszach. Padające z nich światło kierowane jest bowiem w dół, przez co na suficie pojawia się ciemna plama, która też optycznie pomniejsza przestrzeń.

Małe lampy w pomieszczeniu

Wiesz już na co nie powinieneś się decydować, pora zatem przejść do tej przyjemniejszej części tematu. Jeżeli chcesz, by oświetlenie w pokoju dziennym wpłynęło korzystnie na wielkość pomieszczenia, to zamiast decydować się na jeden wyrazisty klosz, lepiej zastąp go kilkoma bądź nawet kilkunastoma małymi lampkami. Spróbuj maksymalnie rozjaśnić otaczającą się przestrzeń i w ten sposób optycznie ją powiększ. Zadbaj o każdy, nawet najmniejszy kącik salonu, rozstawiając punkty oświetleniowe po całym pomieszczeniu. Oczywiście nawet tutaj powinieneś jednak wszystko sobie zaplanować i wcześniej ustalić, gdzie umieścisz poszczególne lampki. Nie mogą one zawisnąć w przypadkowych miejscach. Zharmonizuj całe oświetlenie pokoju, by w salonie zapanował idealny ład i porządek. Czyste wnętrza zawsze wyglądają na większe, nawet jeśli tak naprawdę wcale takie nie są.

Dobrze dobrane oświetlenie potrafi przemienić ciasną klitkę w przestronny i przytulny pokój do wypoczynku. Doceń zatem działanie standardowych lamp i tak je ze sobą zestaw, aby dzięki nim uzyskać (przynajmniej wizualnie) większy metraż salonu. Sam już przecież wiesz, jak to dokładnie zrobić.

Redakcja zapleczebudowlane.pl