Ogień jest symbolem ciepła i radości. Nie dziwi więc nikogo, że symbol ten wprowadzamy do naszych domów w postaci palącego się ognia w kominku. Jakże miło usiąść po ciężkim dniu z filiżanką ciepłej herbaty przy kominku, ogrzać się jego ciepłem i blaskiem, odprężyć się.
Kominek nadaje niepowtarzalny klimat, który ciężko zastąpić czymś innym.
Decydując się na kominek, warto zgłębić wiedzę dotyczącą kilku szczegółów, aby nie okazało się że czar płonącego kominka szybko pryśnie.
Tak więc czy to obojętne co wrzucimy do kominka? Zdecydowanie nie!
Do kominka nie należy dawać drewna z drzew iglastych gdyż ma ono w sobie bardzo dużo żywicy. Żywica podczas spalania zacznie strzelać oraz spowoduje powstawanie w kominku trudnych do usunięcia plam. Jeśli żywica dostanie się do kominka wytworzy się mnóstwo dymu oraz sadzy. Nie jest to bez znaczenia dla naszego przewodu kominowego, który w takiej sytuacji wymagałby częstego czyszczenia osadzającej się sadzy.
Najlepsze drewno kominkowe to przede wszystkim: grab, buk, jesion, dąb, brzoza, olcha i topola. Zasady są proste – im drzewo bardziej twarde tym większą ma wartość opałową. To samo z wysuszeniem drewna – im drewno bardziej suche tym więcej da ciepła. Warto dlatego kupować drewno sezonowane albo mieć miejsce gdzie będzie mogło ono poprzez cyrkulacje powietrza wysychać. Mokre drewno nie będzie się dobrze spalało i nie umożliwi ogrzania pomieszczenia. Aby uzyskać drewno suche, musi być ono sezonowane na powietrzu co najmniej przez rok. Nie będzie to stanowiło problemu dla osób które posiadają przydomowe ogródki. Nad stertą takiego drewna wystarczy zrobić zadaszenie i będzie ono mogło spokojnie dosychać.
Dodatkowo najlepiej, aby takie drewno nie miało już kory.
Drewno kominkowe można nabyć niezależnie od sezonu w sklepach ogrodniczych lub w nadleśnictwie. Zakup w nadleśnictwie będzie związany z mniejszym kosztem ale będzie wymagał z naszej strony dodatkowej obróbki. W sklepie ogrodniczym natomiast możemy zakupić drewno już wysuszone, które nadaje się bezpośrednio do palenia.
A może palić w kominku zwykłym drewnem opałowym? Tu należy być ostrożnym! Nie każde drewno opalowe jest zarazem dobrym drewnem do kominka. Drewno kominkowe musi być staranniej wyselekcjonowane, spełniać podwyższone wymagania gatunkowe, energetyczne i wilgotnościowe.
Ceny drewna kominkowego zmieniają się praktycznie co roku. Mając możliwość przechowywania większej ilości takiego drewna możemy zdecydować się na większy zakup co wpłynie też na możliwość negocjowania ceny.