Dom z gotowych elementów – co warto wiedzieć?

Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie, które indywidualnego inwestora pochłania w całości. Nie tylko trzeba pilnować poszczególnych terminów realizacji kolejnych etapów budowy. Należy brać pod uwagę odpowiednie materiały budowlane, ich dostawy czy też oczywiście sposób i jakość pracy wynajętej ekipy budowlanej. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jeszcze przed rozpoczęciem budowy czy sobie z tym wszystkim poradzą. A może jest jakiś sposób na to, aby wszystko przeprowadzić efektywniej? Jak się okazuje, coraz większa grupa inwestorów uważniej przygląda się temu, jak prezentuje się dom z gotowych elementów. Czym są takie budynki, na czym polega ich stawianie a co najważniejsze, jakie są konkretnie ich zalety oraz wady?

Czym są domy z prefabrykowanych elementów?

Dom z gotowych elementów wielu osobom kojarzyć się może ze starego typu blokami budowanymi w czasach Polski Ludowej, które masowo produkowane były z tych samych elementów. Charakteryzowały się one niewielką praktycznością, a także koszmarnym wyglądem. Czy domy z gotowych elementów mają z takimi rozwiązaniami coś wspólnego?
Dom z prefabrykatów to taka budowla, której większość elementów wykonana została w wyspecjalizowanym zakładzie wytwórczym. Czym są te elementy? Rzecz jasna nie chodzi o pojedyncze cegły lub pustaki, lecz o całe ściany czy też stropy. Co więcej, często spotkać się można z gotowymi modułami, które stanowią jedno pomieszczenie w domu.
Z czego wykonane są takie gotowe już elementy? Na rynku spotkać się można z różnymi rozwiązaniami, lecz najczęściej oparte są one na szkieletowej konstrukcji wykonanej z drewna lub stali, które następnie wypełniane są wełną mineralną. Można się spotkać również z takimi modelami, które wypełnione będą keramzytobetonem. Jest to substancja trwała i mocna, która dla niewprawnego oka nie różni się niczym od klasycznego betonu. Dom wykonany z takiego tworzywa prezentuje się naprawdę okazale i solidnie.

dom z gotowych elementów

Krótki czas budowy – dom z gotowych elementów

Z jakiego jednak powodu warto się takimi domami z gotowych elementów zainteresować? Jakie są ich konkretne zalety, a także jakie korzyści płyną dla inwestora? Jak można się bez trudu domyślić, najważniejszą zaletą jest w tym wypadku krótki czas budowy takiego domu.
Każdy doskonale wie, jak wygląda budowanie domu klasycznymi metodami. Najpierw powstaje fundament, później kolejne mury, stropy itd. Jest to nie tylko bardzo czasochłonne, lecz co bardzo ważne, w naszym klimacie inwestorzy mają bardzo wąskie okno czasowe na stawianie takiego domu. Nie można tego robić w czasie zimy, ponieważ przykładowo grunt jest zbyt zmarźnięty lub też beton nie będzie odpowiednio wiązał.
Jak to jednak wygląda w przypadku domów z gotowych elementów? W tym wypadku pora roku nie ma najmniejszego znaczenia, ponieważ domy z prefabrykatów nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Ich poszczególne elementy powstają w zakładach wytwórczych, a na miejscu budowy są jedynie składane.

Sprawdź także: Dom w stylu góralskim, nowoczesnym czy tradycyjnym – na co warto się zdecydować?

Inne zalety domów z gotowych elementów

Oczywiście krótki czas budowy i fakt, że takie domy można budować o każdej porze roku, nie są jedynymi zaletami takich konstrukcji. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, rozważając wybranie takiej technologii?
Wiele osób może mieć wątpliwości, jeśli chodzi o stopień ocieplenia takiego domu, lecz dzięki odpowiedniej jakości i bardzo skrupulatnemu sprawdzaniu każdego gotowego elementu domy te nie ustępują domom murowanym pod względem ochrony termicznej. Dużą zaletą dla wielu osób będzie fakt, że producent takich gotowych elementów daje na nie nawet do 30 lat gwarancji, co umożliwia komfortowe życie w takim domu.
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że budowa takiego domu praktycznie nie generuje żadnego zanieczyszczenia na posesji, co umożliwia znacznie szybsze wprowadzenie się po zakończeniu budowy. Jest to również o wiele wygodniejsze rozwiązanie.

Zobacz także: Jak zaaranżować korytarz w domu?

Czy dom z gotowych elementów ma jakieś wady?

Jak można się bez trudu domyślić, takie domy to nie tylko zalety, lecz także pewne niedogodności. Z jakimi wadami trzeba się liczyć, jeśli rozważa się wybranie takiej technologii do wybudowania własnego domu?
Z racji tego, że nie jest to jeszcze zbyt mocno rozpowszechniona w naszym kraju metoda budowania domów, koszt może być taki sam, a nawet wyższy niż tego klasycznego murowanego. Co więcej, wiele firm oferujących takie gotowe elementy wymaga płatności z góry, co również może być sporym problemem.
Bardzo często przedsiębiorstwa, które zajmują się produkowaniem i stawianiem domów z gotowych elementów, nie realizują takich projektów kompleksowo. Oznacza to, że przykładowo trzeba samodzielnie zadbać o fundament czy też o wykończenie domu i położenie w nim instalacji elektrycznej lub gazowej.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz takie domy charakteryzują się o wiele większą szczelnością niż te murowane. Ma to swoją zaletę w postaci lepszego ocieplenie, lecz również wymaga naprawdę dobrej wentylacji, a często także wietrzenia pomieszczeń. W przeciwnym wypadku powstaje ogromne ryzyko pojawiania się w pomieszczeniach pleśni.

Redakcja zapleczebudowlane.pl