Na co zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniacz do gałęzi?

Rozdrabniacze do gałęzi nie tylko znacznie ułatwiają prace i przeprowadzanie porządków w swoim ogrodzie czy działce, ale też nadadzą się jako kompletny ekwipunek do przeprowadzenia wycinki drzew i krzewów lub prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Korzystanie z rozdrabniacza do gałęzi niesie z sobą wiele zalet

Przede wszystkim pozwala na oszczędzenie sporej ilości czasu. Po ścięciu gałęzi z drzew pozostaje wiele połamanych gałęzi, które wymagają uprzątnięcia. Można jest spalić, lecz nie jest dobry pomysł. Ścięte gałęzie można wykorzystać na wiele sposobów m.in. jako podsypkę do krzewów, przeznaczyć do celów artystycznych jako półprodukt do dekoracji kawiarni czy restauracji lub też jako materiał opałowy. Rozdrabniacze do gałęzi pozwalają więc na recykling nagromadzonych gałęzi z drzew i krzewów. Można jest także wykorzystać do ściółkowania roślin lub też jako kompost, a po pozostawionych po ścięciu zrębkach z sadów można zarobić, oddając je firmom zewnętrznym.

Czym się jednak kierować, by wybrać najlepszy możliwy rozdrabniacz do gałęzi?

Rozdrabniarka do gałęzi może być zasilana silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Jest to o tyle ważne, że moc i zakres pracy silnika będzie odpowiedni dla konkretnego typu ogrodu i wykorzystania rozdrabniarki. Do prywatnego użytku odpowiednie będą rozdrabniacze z mocą silnika do 2,8 kW przeznaczone do ogrodu maksymalnie średniej wielkości. Profesjonalne rozdrabniacze spalinowe mają moc od 1,2 KM do 6 KM. Stosuje się do pracy w większych ogrodach ze względu na zwiększoną moc silnika oraz stosunkowo wyższą wydajność. Rozdrabniacze spalinowe w odróżnieniu od elektrycznych są łatwiejsze do przemieszczania na terenie ogrodu, a to za sprawą braku okablowania. Podczas pracy w ogrodzie są one znacznie bardziej efektywne od rozdrabniaczy elektrycznych. Ich wadą jest jednak ograniczona mobilność kosztem zwiększonej mocy przerobowej, a ich cena często sięga kilku krotności ceny zwykłych modeli.

Jakość ostrza

Wybór rozdrabniacza do gałęzi zależny jest od jakości elementu tnącego oraz posiadania (lub nie) napędu. Tańsze modele wyposażone są w obracające się noże przydatne do cięcia niewielkich gałązek i łodyg. Rozdrabniarki z napędem ślimakowym są pomocne w starciu z grubszymi i trudniejszymi do przycięcia gałęziami.
Napęd w rozdrabniaczu odpowiada za automatyczne wciągane gałęzi do środka. Konieczne jest wówczas kontrolowanie tego procesu i tylko nieznaczne pilnowanie i popychanie gałęzi do środka gdy zajdzie taka konieczność np. gdy się zaklinują. Rozdrabniacze bez tej funkcji nie są w stanie samoistnie wciągać gałęzi do wewnątrz.

Redakcja zapleczebudowlane.pl