Wykładzina czy dywan we wnętrzu?

Urządzając jakąkolwiek powierzchnię, niezależnie od tego czy będzie to pomieszczenie mieszkalne czy też firmowe, prędzej czy później staniemy przed problemem związanym z właściwym zaprojektowaniem i wykonaniem podłogi.

Estetyka w domu

O ile nie wykonujemy właśnie generalnego remontu, w trakcie którego całkowicie zrywamy stare powierzchnie i zastępujemy je nowymi, to być może okazało się, że pokrycie podłóg znajdujących się w danym pomieszczeniu nie są wystarczające pod względem estetycznym. W takiej sytuacji należałoby by je nieco przykryć za pomocą wykładziny lub dywanu.
To co wybierzemy będzie zależeć od bardzo wielu czynników, między innymi od rodzaju pomieszczenia, naszego budżetu i stanu podłogi w ogóle. Być może jest ona w całkiem dobrej formie, ale wnętrze wymaga po prostu jakiegoś ocieplenia, czy dodania akcentu. W takich przypadkach możemy się zdecydować na dywan, który nie będzie zakrywał całości powierzchni podłogi, ale spełni swoje dekoracyjne zadania.

Wykładziny dywanowe

W innym przypadku może bardziej właściwe będą wykładziny dywanowe, które nie tylko pokryją całość powierzchni, ale również nadadzą pomieszczeniu całkowicie nowego wyrazu. Co więcej na rynku dostępna jest dziś taka mnogość wykładzin, że absolutnie bez żadnego problemu będziemy w stanie dobrać zarówno kolor, wzór oraz grubość jaka nas usatysfakcjonuje. Również i różne półki cenowe w jakich można nabyć wykładzinę dywanową sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od budżetu jakim akurat się dysponuje. Oczywiście także i tu sprawdza się zasada, że to co tanie niekoniecznie będzie dobre jakościowo.

Położenie wykładziny

Niezależnie od tego co wybierzemy, warto sobie zdawać sprawę, że prawidłowe położenie wykładziny jest sprawą o wiele trudniejszą niż po prostu rozłożenie dywanu na środku pomieszczenia. Proces ten wymaga całkiem sporo precyzyjnej pracy i jeśli sami nie czujemy się na siłach to lepiej powierzmy to zadanie wyspecjalizowanej firmie zajmującej się właśnie podobnymi zadaniami.
Nie jest to jednak zadanie niewykonalne i przy odrobinie zacięcia można je wykonać całkowicie samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest jednak bardzo dokładne wymierzenie powierzchni do pokrycia i równie staranne docięcie wykładziny.
Oczywiście podczas wykonywania podobnych prac najlepiej będzie opróżnić pomieszczenie z wszelkich sprzętów i mebli mogących przeszkadzać podczas tego procesu. Można oczywiście wykonywać prace etapami i unosić jakieś przeszkadzające szafki, ale jest to absolutna ostateczność, która znacznie spowolni cały proces i po prostu uczyni to zadanie znacznie trudniejszym.

Redakcja zapleczebudowlane.pl