Taśma kominowa – ołowiana czy aluminiowa

Komin jest elementem, którego montaż wymaga ingerencji w pokrycie znajdujące się na dachu: dachówka, blacha, gont. Jego montaż pociąga za sobą przerwanie tej struktury, a to wiąże się z koniecznością przeprowadzenia izolacji widocznych połączeń kominowych. Do tego celu wykorzystuje się taśmę kominową ołowianą lub aluminiową. To miękka obróbka kominowa, prawidłowo wykonana gwarantuje szczelność mocowań dachowych. Taśmy kominowe chronią konstrukcję przed działaniem wiatru, wilgoci, zmiennymi temperaturami. 

Rodzaje taśm kominowych

Taśmy kominowe ołowiane i aluminiowe można kupić w różnych kolorach oraz wymiarach, dzięki temu można swobodnie dostosować je do konkretnych wymagań. To wysokiej jakości izolacja, dlatego spełnia swoje zadania przez wiele lat, zachowując stale taką samą szczelność. Jeśli chodzi o łatwość użytkowania obydwa rozwiązania sprawdzają się doskonale. Taśmy kominowe zapewnią efektywną zaporę przed przedostawaniem się wody. Na taśmy kominowe składa się nośnik, czyli aluminium lub ołów oraz klej butylowy. Ołów sprawdza się od setek lat jako materiał do uszczelniania dachów. Natomiast aluminium stanowi alternatywę dla ołowiu, jest metalem tańszym, ale mniej trwałym.

Taśmy kominowe aluminiowe

To wzdłużnie i poprzecznie profilowane materiały, które zapewniają bądź też poprawiają nieprzepuszczalność między pokryciem dachu a konkretnymi elementami konstrukcji. Miękka obróbka jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ dach stale pracuje i wymaga miejsca na małe przesunięcia. Tutaj przydają się taśmy kominowe aluminiowe. Od strony zewnętrznej pokryte są farbą o działaniu ochronnym co sprawdza się przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Natomiast od strony wewnętrznej poryte są klejem butylowym, którego celem jest zapewnienie trwałości połączenia. Ten rodzaj obróbki komina w miejscach połączeń jest niezbędny, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo dachu.

Taśma aluminiowa jest materiałem elastycznym, dlatego skutecznie dopasowuje się do miejsca i zastosowania. Powierzchnia aluminium jest odpowiednio profilowana co daje możliwość instalowania taśmy kominowej w trudnych obszarach dachu. Cechuje się większą elastycznością niż taśmy o profilu plisowanym. Taśmy kominowe aluminiowe są odporne na częsty kontakt z promieniowaniem UV, deszczem, mrozem, wilgocią i starzeniem. Taśmy kominowe aluminiowe są odpowiednie do stosowania i klejenia każdego rodzaju pokryć dachowych tzn.: dachówki, blacho-dachówki, różnego rodzaju blachy itp. Wysokiej jakości taśma kominowa aluminiowa do uszczelniania połączeń dachu ze ścianą, posiada wypukłości naśladujące plaster miodu, to wzór 3D dający wygodne formowanie taśmy w każdym kierunku i swobodne jej dopasowywanie do zabezpieczanych powierzchni.

Taśmy kominowe ołowiane

Taśmy kominowe ołowiane wykorzystywane są przy wykonywaniu obróbek kominów, okien dachowych oraz wykuszy. Tego rodzaju taśma wykonana jest z blachy profilowanej ołowianej o odpowiedniej grubości oraz kleju butylowego zabezpieczonego papierem silikonowym.

Taśmy kominowe ołowiane są:

  • Łatwe w użyciu.

  • Elastyczne i trwałe.

  • Wysoka wytrzymałość mechaniczna.

  • Wykazują odporność na mróz, wodę, promieniowanie UV.

  • Warstwa klejąca na całej powierzchni zapewnia trwałe łączenie taśmy z każdą powierzchnią i materiałem.

Taśmy ołowiane mogą być wykorzystywane także podczas wykonywania połączeń powierzchni dachu i ściany. Nadają się do większości pokryć dachowych tzn. dachówkach, blachodachówkach, blachach aluminiowych, trapezowych itp. Zapewniają doskonałe dopasowanie obróbki do danej konstrukcji komina, a także pokrycia dachowego. Samoprzylepna taśma kominowa ołowiana jest odpowiednia do krawędzi kominów, okien dachowych. Produkt jest przeznaczony do systemu hydroizolacji, stwarzając barierę dla wody i zanieczyszczeń. Mogą posiadać powierzchnię płaską lub mieć wzór 3D.

Redakcja zapleczebudowlane.pl