Nowoczesne elewacje domów – jak je stworzyć?

Elewacja to absolutna podstawa każdego budynku mieszkalnego – dosłownie najważniejsza jego część, bez której obiekt na pewno nie zostałby przygotowany do użytku. Dawniej to właśnie ona świadczyła o zamożności bądź ubóstwie domowników. Przepiękne obiekty przypominające luksusowe kamienice mogły być zamieszkiwane wyłącznie przez najbogatszych, ponieważ kosztowały wiele, dlatego mało kto mógł sobie coś takiego sprawić. Dziś na szczęście wykonanie porządnej i atrakcyjnej elewacji nie zmusza już jej przyszłych użytkowników do zaciągania kredytów. Nowoczesne elewacje domów są przystępne i po prostu piękne. Warto zatem jedną z nich sobie sprawić.

Materiał do elewacji

Najważniejszą rzeczą, jaką należy się zająć jeszcze przed wykonaniem elewacji, jest wybór właściwego dla niej materiału. Dawniej najczęściej tę rolę odgrywał tradycyjny tynk. To materiał stosunkowo tani i całkiem ładny, ale jednak każdy prawdopodobnie szybko zauważy, że brakuje mu tego „czegoś”, co wyniosłoby elewację na wyższy poziom. Z tego powodu dziś standardowy tynk zastępuje się nowocześniejszymi płytkami elewacyjnymi. Są one znakomitymi materiałami budowlanymi, ponieważ charakteryzują się szerokim zróżnicowaniem. Wśród tej grupy tworzyw występują bowiem zarówno wszelkiego rodzaju kamienie naturalne, jak i poddające się obróbce mechanicznej żywice oraz beton. No to który z tych materiałów okaże się najlepszym wyborem? Który z nich stworzy ze zwykłej elewacji coś ultra nowoczesnego i niezwykle atrakcyjnego?

Płytki kamienne w elewacji

Uniwersalnym, ale też bardzo dobrym wyborem będą m.in. płytki kamienne. Cechuje je wysoka trwałość, dzięki której są odporne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, a w tym także na mróz i niskie temperatury. Mało co jest w stanie obniżyć ich jakość. Płytki kamienne wykazują się długą żywotnością, ale doskonałe właściwości fizyczne nie są ich jedyną zaletą – to materiał, który po prostu świetnie wygląda. Jeżeli jednak domownikom zależy na czymś jeszcze bardziej oryginalnym, czyli na czymś, co zdołałoby wyróżnić ich budynek, powinni zdecydować się na stworzenie elewacji z płytek betonowych. Mimo iż są one tańsze od płytek kamiennych, to jednak znakomicie imitują naturalne materiały, a często wyglądają nawet lepiej od nich.

Nowoczesne elewacje domów nie muszą kosztować majątku, aby fantastycznie się prezentowały i tak samo dobrze się sprawdzały. Warto zatem pomyśleć o tym, by stworzyć je z materiałów, które imitowałyby luksusowe i naturalne tworzywa. Dziś branża budowlana jest na tyle rozwinięta, że potrafi stworzyć coś z niczego.

Redakcja zapleczebudowlane.pl