Jaki rodzaj okapu kuchennego wybrać?

Rozważasz zakup okapu kuchennego, jednak nie wiesz, na który model się zdecydować? Zależy Ci na tym, aby sprzęt nie tylko ładnie się prezentował, ale także działał najlepiej, jak się da? Poznaj rodzaje okapów kuchennych i oceń, który z nich idealnie sprawdzi się w Twojej kuchni.

Okap kuchenny – niezbędne wyposażenie kuchni

Każda osoba, która lubi gotować, wie, jak ważne jest utrzymanie porządku. Istotne jest nie tylko regularne przecieranie blatów kuchennych, ale zapewnienie sobie również jak najlepszych warunków do przygotowywania potraw. Jednym ze sprzętów kuchennych, mających niemały wpływ na funkcjonalność pomieszczenia kuchennego jest okap kuchenny. Służy on do niwelowania nieprzyjemnych zapachów, a także umożliwia wchłanianie się niechcianej wilgoci. Dzięki temu można zapewnić sobie nie tylko przyjemne i bezproblemowe gotowanie, ale również zagwarantować niebywały porządek i estetyczny wygląd wnętrza. Aby jednak było to możliwe, warto pamiętać, aby przy wyborze urządzenia zwrócić uwagę na jego wysoką jakość. Tylko ona jest w stanie zapewnić najlepszą funkcjonalność oraz użytkowość sprzętu. Takie modele można znaleźć między innymi u jednego z najbardziej cenionych producentów okapów kuchennych –Ciarko Design

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Wraz z rozpowszechnieniem urządzenia, jakim jest okap kuchennych, urozmaicony został również sam rynek. Obecnie producenci tego rodzaju sprzętu gwarantują swoim klientom nie tylko bardzo dobrą funkcjonalność okapów, ale również ich niebywale estetyczny design. Dzięki temu urządzenie można dostosować zarówno do potrzeb domowników, jak i aranżacji kuchennej. Wyróżnia się kilka najpopularniejszych modeli okapów, a każdy z nich różni się od siebie nie tylko pod względem wyglądu, ale i sposobu działania.

Okapy przyścienne

Do najbardziej popularnego rodzaju sprzętu należąokapy przyścienne, które można spotkać również pod nazwą urządzeń kominowych. Działają one na zasadzie niwelowania brzydkich zapachów za pomocą specjalnego komina, w którym umiejscowiona jest rura wentylacyjna. Na rynku można również znaleźć okapy przyścienne o nieco bardziej nowoczesnej budowie np. w kształcie tuby, sześcianu czy okręgu. Niezależnie od postaci sprzętu, ten rodzaj urządzeń montowany jest bezpośrednio przy ścianie nad kuchenką. 

Okapy wyspowe

Do pomieszczeń, w których umiejscowiona jest wyspa kuchenna, najbardziej nadają się okapy wyspowe. Te montowane są na suficie tuż nad blatem, dzięki czemu sprawiają, że wszystkie zapachy wchłaniane są bezpośrednio podczas gotowania. Decydując się na takie rozwiązanie, należy pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu sprzętu. Okap nie powinien znaleźć się bowiem zbyt blisko i za daleko palnika. 

Okapy sufitowe

Okapy sufitowe świetnie sprawdzają się u właścicieli minimalistycznych wnętrz. Urządzenia te są bowiem bardzo skromne pod względem designu, a dodatkowo ich nietypowy montaż sprawia, że ich widoczność jest znikoma. Okapy sufitowe montuje się bowiem na równi z sufitem, co zapewnia płaską powierzchnię. Mimo tak minimalistycznej formy, przy wyborze wysokiej jakości sprzętu, nie zmniejsza się jego użytkowość. 

Okapy podszafkowe

Bardzo cenionym rodzajem okapów kuchennych są modele podszafkowe. Sprawdzają się one bowiem we wnętrzach o małych lub nietypowych metrażach. Zamontowanie sprzętu pod szafką wiszącą nad płytą grzewczą, umożliwia zachowanie maksimum przestrzeni w innych miejscach kuchni.

Okapy blatowe

Okapy blatowe to nietypowe urządzenia, które montowane są, jak sama nazwa wskazuje, w blatach kuchennych. Ich fenomen polega na tym, że sprzęt wysuwany jest spod blatu wyłącznie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Dzięki temu w momencie gotowania zapewnia on pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci, jednak gdy nie jest to wskazane, urządzenie pozostaje schowane, zapewniając sporo wolnej przestrzeni.

Redakcja zapleczebudowlane.pl