Jaka farba na dach jest najlepsza?

Wbrew pozorom, wybór farby do pokrycia dachu jest niezwykle ważny. Ten element domu musi być odporny na wiele czynników zewnętrznych i chronić nas przed ich wpływem. Nie chcemy przecież zalania czy zapadnięcia się dachu! Farba może przedłużyć jego trwałość i podnieść wytrzymałość. Żaden grad, deszcze, mróz, mocne słońce czy inne czynniki atmosferyczne nie będą już problemem. Tak więc jaka farba na dach jest godna uwagi? Czym powinniśmy się kierować przy jej wyborze?

Jakie farby do poszczególnych dachów?

Najpierw powinniśmy wybrać farbę, która jest dostosowana do danego materiału. W końcu dachy są robione z różnych tworzyw. Jeśli mamy blachę stalową, to musimy wybrać farbę antykorozyjną. To na ten aspekt najbardziej narażony jest taki dach. Co więcej, stal reaguje na wahania temperatury. Stąd też wybrana farba musi być elastyczna.

Do blachy ocynkowanej trzeba znaleźć produkt, który będzie wykazywał dobrą przyczepność, a przy tym zachowa elastyczność. Z kolei do blachodachówki najlepsza będzie farba chroniąca kolor. Powinna też chronić ją przed korozją. Dla domów z dachówką ceramiczną najlepsza będzie farba, która uchroni ją przed porastaniem mchem oraz utrzyma kolor.

Rodzaje farb na dach – jaką powinniśmy wybrać?

Tak więc do wyboru mamy wiele różnych farb. Szukają produktu antykorozyjnego powinniśmy postawić na kopolimer styrenowo-akrylowy lub fosforan cynku. Nadają się one do blachy ocynkowanej i wykazują dobrą elastyczność. Można nakładać taką farbę na stare warstwy malarskie. Z kolei produkty poliwinylowe zapewniają wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Także na kwaśne deszcze. Do dachówki ceramicznej czy też blachodachówki sprawdzi się farba akrylowa. Tworzy ona odporną powłokę bez żadnych prześwitów. Taka pokrywa jest też odporna na pozostawanie wody.

Szeroki wybór farb na dach znajdziesz na https://malexim.pl/.

Jak pomalować dach w domu?

Gdy już wybierzemy odpowiednią farbę, to możemy przejść do malowania. Najpierw należy ocenić, w jakim stanie jest nasz dach. Przy okazji mierzymy całą powierzchnię i przeliczamy, ile farby będzie nam potrzebne. Następnie przygotowujemy powłokę, czyli czyścimy całość i ścieramy ewentualne resztki poprzednich warstw (jeśli jest to wymagane). Przed malowanie należy odtłuścić dach. Teraz możemy przejść do właściwego działania, czyli malowania.

Zabezpiecz swój dach i zadbaj o jego żywotność

Wybranie odpowiedniej farby do danego typu dachu to kluczowy element. Jest to podstawa do prawidłowo zabezpieczonej powierzchni. Jednak odpowiednie nałożenie farby też jest ważne. Warto więc poradzić się specjalisty lub sprawdzić internetowe poradniki. Możemy też skorzystać z usług firmy remontowej. Wszystko zależy od naszych umiejętności, zasobu czasu oraz pieniędzy. Każdy może działać na własnych zasadach. Pamiętaj tylko o wybraniu porządnego i dobrze dobranego produktu! Jest to kluczowy element całego przedsięwzięcia.

Redakcja zapleczebudowlane.pl