Zasada działania wentylatora ściennego jest bardzo prosta. Obracające się z dużą częstotliwością łopatki wymuszają ruch powietrza, którego wektor zależy w głównej mierze od ich kształtu, kierunku obrotu itd. Z kolei sercem wentylatora jest silnik elektryczny, który jest chłodzony przez tłoczone powietrze.
Kierunek obrotu = sposób pracy
Wentylator ścienny może tłoczyć powietrze w obydwu kierunkach. Najczęściej korzysta się z urządzeń, w których ruch powietrza generowany jest w kierunku od silnika do wirnika. Oczywiście — jeśli to konieczne — istnieje możliwość odwrócenia tego ciągu. Coraz częściej spotyka się w wentylatorach silniki rewersyjne, które mogą pracować w obydwu kierunkach. Dzięki temu posiadacz urządzenia sam wybiera, w jaki sposób ma ono pracować.
Jaki wentylator wybrać do domu?
Dostępne na rynku wentylatory ścienne dzielą się nie tylko pod kątem sposobu pracy, ale też wydajności. Typowe urządzenia do zastosowań domowych potrafią w ciągu godziny przetłoczyć kilkadziesiąt metrów sześciennych powietrza. Wybierając wentylator do konkretnych pomieszczeń (np. kuchnia lub łazienka) warto sprawdzić, co mają na ten temat do powiedzenia obowiązujące normy. Jedną z nich jest PN-83/B-03430. Mówi ona jasno nie tylko o rodzajach pomieszczeń, w których taka wentylacja powinna się znaleźć, ale też o maksymalnej wydajności tychże urządzeń dla każdego z nich. Jeśli dla wybranego pokoju norma jest nieprecyzyjna, warto zmierzyć kubaturę pomieszczenia i dobrać taki wentylator, który będzie mógł w ciągu godziny przetłoczyć powietrze całej objętości pokoju.
Wentylator ścienny — funkcje dodatkowe
Niektóre wentylatory ścienne wyposażone są w szereg funkcjonalnych udogodnień. Część z nich posiada np. aluminiową obudowę, która nie tylko zapewnia dużą wytrzymałość, ale też szybko odprowadza ciepło. Niektóre wentylatory są dostosowane do systemów sterowania półprzewodnikowego (falowników), dzięki którym można łatwo i płynnie sterować ich kierunkiem i częstotliwością obrotu.
Jak zbudowany jest wentylator ścienny?
Większość wentylatorów ściennych składa się z trzech podstawowych elementów:
- wirnika, który zbudowany jest z 4 – 12 łopatek, przy czym całość jest wyważona tak dynamicznie, jak i statycznie,
- obudowy, która najczęściej posiada specjalny kołnierz montażowy do instalacji w ścianie,
- silnika asynchronicznego, który może być wyprodukowany w konfiguracji jedno lub trójfazowej.
Wentylatory ścienne posiadają system ochrony przed wilgocią (poziom szczelności IP55), a także charakteryzują się bardzo dużą tolerancją na temperaturę w zakresie nawet od -20 do +60 stopni Celsjusza.