4 powody, dla których warto zastanowić się nad zbiornikiem na deszczówkę

Ekologia rzecz ważna. Rzeczywiście coraz więcej osób zwraca uwagę na ten aspekt. Jednocześnie trzeba pamiętać, że źródła wody pitnej z roku na rok maleją. Wyobraźcie sobie, że zaledwie 2,5% wszystkich zasobów wody to wody słodkie, a zaledwie 0,6% to wody słodkie, które są źródłem wody pitnej. Wielu z nas nadal marnuje właśnie wodę pitną do celów użytkowych. Na szczęście można zdecydować się na zbiornik na deszczówkę. Poznajcie 4 powody, dla których warto to zrobić.

Powód nr 1: oszczędność

Cena wody nie jest niska – chyba każdy zauważył podwyżki, otrzymując rachunek. Jeżeli macie ogródek czy też ogród, to chcąc zaoszczędzić w żadnym wypadku, nie powinniście stosować wody słodkiej, a więc takiej, która jest zdatna do picia. Możecie zaoszczędzić wykorzystując deszczówkę. Wystarczy tylko zdecydować się na zakup zbiornika na wodę wraz z akcesoriami. Musicie wiedzieć, jaki jest bilans ze zbierania deszczówki. Średnia cena za metr sześcienny w Polsce wynosi pond 5 zł. W Polsce jest ok. 200 dni, w których występują opady deszczu. W ciągu roku można więc zebrać 90 m3 deszczówki, co pozwoli na oszczędność kątem ok. 500 zł rocznie. A teraz pomyślcie, jak dużo można zaoszczędzić w skali 10 lat.

Powód nr 2: dotacje

Warto oszczędzać, szczególnie gdy jeszcze na owej oszczędności można zarobić. Wyobraźcie sobie, że nadal w tym roku działa wiele programów, które pokrywają nawet 80% kosztów wykonania systemów zbierania deszczówki. Jeżeli więc prowadzicie firmę bądź macie duży teren do podlewania, to sprawdźcie, z jakiego programu możecie skorzystać, by zyskać dopłatę.

Powód nr 3: ekologia

Każdy z nas powinien zmniejszyć zużycie wody, gdyż źródła wody pitnej z roku na rok maleją i to w zastraszającym tempie. Przemysłowa hodowla zwierząt, generuje zużycie setek litrów wody i to w przypadku tylko jednego zwierzęcia. Do tego przemysł tekstylny czy odzieżowy również powoduje marnowanie dużej ilości wody. Na szczęście każdy z nas może zrobić coś dobrego dla środowiska – zbierać deszczówkę. W ten prosty sposób zmniejsza się zużycie wody zdatnej do picia. Do tego to skuteczna walka z podtopieniami okolicznych terenów. Dbając o swój ogród i podlewając go wodą z deszczówki, można zyskać ich lepszą kondycję. Wyobraźcie sobie, że woda opadowa jest uboga w chlor, a do tego jest miękka. Dzięki temu sprawdzi się do podlewania zasadniczo każdego rodzaju upraw, a nawet roślin ozdobnych. Woda deszczowa bogata jest w substancje odżywcze, co świetnie wpływa na gęstość trawy i kondycję ziemi.

Powód nr 4: wygoda użytkowania

Decydując się na zbiornik na deszczówkę, można korzystać z tych zasobów do podlewania ogrodu i bezpośrednio do zbiornika podłączać węża ogrodowego. Dzięki temu zwiększa się wygodę prac ogrodowych. Zbiornik na deszczówkę podziemny może być też połączony z instalacją wodną i w takim przypadku wodę deszczową można wykorzystać w łazience, choćby podczas prania czy spłukiwania. Mając pojemnik na deszczówkę, można podłączyć do niego pompę zatapialną oraz wąż i uzyskać wodę pod odpowiednim ciśnieniem.

Dlaczego oferta Xymen to dobry wybór?

Xymen to firma, która oferuje nie tylko zbiorniki na deszczówkę wraz z akcesoriami, ale i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oczyszczalnia ekologiczna pozwala sporo zaoszczędzić na wywozie nieczystości, gdyż wóz asenizacyjny wystarczy zamawiać raz do roku do czyszczenia osadnika. Ponadto oczyszczone ścieki można wykorzystać nawet do podlewania ogrodu, co na pewno może przydać się, gdy zabraknie jej w zbiorniku na deszczówkę. Wszystkie osoby, które stawiają na wygodę, a także ekologię powinny wybrać wysokiej jakości produkty z oferty Xymen. Ten renomowany sprzedawca zbiorników na wodę deszczową cieszy się uznaniem wielu klientów. Warto dołączyć do ich grona i sprawdzić ofertę sklepu internetowego już dziś. Dzięki temu można stworzyć prawdziwie ekologiczne gospodarstwo domowe.

Materiał zewnętrzny

Redakcja zapleczebudowlane.pl